Instalacje sprężonego powietrza

Kompleksowe wykonawstwo systemów rozprowadzenia sprężonego powietrza.

Nasi projektanci uwzględniają wszystkie parametry istotne dla maksymalnego wykorzystania skompresowanego gazu przy jednoczesnej minimalizacji kosztów jego wytworzenia. Tworzymy instalacje pneumatyczne zarówno dla dużych, jak i mniejszych zakładów produkcyjnych.

instalacje sprężonego powietrza

Systemy rurowe do wielu zastosowań

Systemy rurowe Geberit od wielu lat wykorzystywane są w przemyśle do tworzenia instalacji sprężonego powietrza oraz innych skompresowanych gazów. Systemy te idealnie sprawdzą się w pracy zarówno w przemyśle samochodowym, jak i rolnictwie czy nawet przemyśle stoczniowym, dzięki doskonale dopasowanym elementom całego systemu.

Zaciskanie: ekonomicznie, bezpiecznie i niezawodnie

Dzisiaj rurowe połączenia zaciskowe to prawie standard — praktycznie w całości zastąpiły spawanie i lutowanie. Połączenia wykonane w technologii zaciskowej są wyjątkowo mocne i wytrzymują ciśnienie ponad 75 bar w zależności od średnicy. Umożliwiają szybki montaż takiej instalacji, co oznacza znaczne korzyści związane z oszczędnością czasu i środków finansowych.

instalacje sprężonego powietrza

Instalacje pneumatyczne — projektowanie

CZEMAR proponuje również usługi w zakresie projektowania instalacji sprężonego gazu. Nasi projektanci tworzą systemy w oparciu o zapotrzebowanie procesów produkcyjnych na sprężone powietrze. Opracowują projekty uwzględniające bilans zużycia skompresowanego gazu oraz określają spadki ciśnienia dla tworzonej instalacji pneumatycznej.

Co ważne, traktują takie systemy jako instalacje technologiczne, które muszą spełniać warunki bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa ppoż., bezpieczeństwa użytkowania oraz oszczędności energii (zgodnie z art. 5.1 Ustawy Prawo budowlane).

Dlaczego warto wybrać naszą firmę do zaprojektowania systemu pneumatycznego? Zastosowanie skompresowanego gazu jako nośnika energii w procesach produkcyjnych jest wydajne, ale jednocześnie drogie – z jednostki energii elektrycznej w toku sprężania uzyskuje się jedynie 15-18% energii sprężonego powietrza. Stąd kluczowe dla optymalizacji wydatków eksploatacyjnych jest stworzenie systemu dopasowanego stricte do zapotrzebowania procesu produkcyjnego.

instalacje sprężonego powietrza

Co brać pod uwagę przy projektowaniu?

Podczas projektowania instalacji pneumatycznych kluczowe jest uwzględnienie kilku parametrów, które pozwolą stworzyć system sprężonego powietrza skrojony na miarę potrzeb danego zakładu, który jednocześnie będzie optymalny ekonomicznie. Szczególnie istotna jest analiza zapotrzebowania na medium w zakresie:

Określenie ilości sprężonego gazu pozwoli dobrać optymalne elementy, jakie powinna posiadać instalacja sprężonego powietrza, takie jak: sprężarki, osuszacze, zbiorniki, filtry i średnice rurociągów. Istotne jest wskazanie także ciśnienia roboczego skompresowanego gazu wykorzystywanego w procesie produkcyjnym. Parametr ten pozwala dobrać urządzenia gwarantujące utrzymanie odpowiedniego ciśnienia medium na elementach końcowych systemu.

instalacje sprężonego powietrza

Wykwalifikowana kadra inżynierska

Nieuzasadniony będzie zakup sprężarek do poziomu wysokiego ciśnienia (np. 10 bar) przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na niższe ciśnienie na urządzeniach końcowych. Znaczące jest także zużycie gazu w jednostce czasu. Tu projektant będzie mógł zaproponować kompresory stało- lub zmiennoobrotowe produkujące skompresowane powietrze adekwatne do zapotrzebowania procesów i/lub uwzględnić zastosowanie zbiorników buforowych o odpowiedniej objętości pozwalających na niezakłóconą pracę w miejscu największych rozbiorów.

Istotną kwestią, z punktu widzenia rodzaju produkcji, jest także uwzględnienie klasy czystości wykorzystywanego sprężonego powietrza. Ten parametr określa rodzaj filtrów, osuszaczy (adsorpcyjnych czy ziębniczych) lub wskaże na wybór sprężarek bezolejowych w przypadku najbardziej wymagających branż (np. spożywczej, optycznej, medycznej, farmaceutycznej).

Dlaczego u nas

Rurociąg i zbiorniki – jak ograniczyć straty w instalacji

W celu ograniczenia strat oraz zoptymalizowania parametrów sprężonego powietrza nasi projektanci i wykonawcy  dostosowują średnicę rur do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego.

Podczas budowy instalacji pneumatycznych zalecamy stosowanie tzw. rur gładkich, które minimalizują tarcie oraz ograniczoną liczbę miejsc zmiany kierunku przepływu. Jednocześnie stosujemy rury, które są odporne na korozję tj. rury stalowe posiadające odpowiednią aprobatę techniczną AT-15.

Dla zachowania pełnej szczelności wykorzystujemy nowatorskie rozwiązanie w postaci rurowego systemu zaciskowego GEBERIT, który zapewnia łatwy montaż. Tworzone przez nas projekty i proponowane technologie pozwalają uzyskać minimalny spadek ciśnienia w instalacjach (sięgający 0,1 bar od sprężarki do najbardziej oddalonego punktu odbioru).

W projektach, dla utrzymania zadanego ciśnienia w sieci, uwzględniamy także montaż zbiorników ciśnieniowych. Ich objętość dostosowujemy do wielkości systemu w sposób gwarantujący utrzymanie stałych parametrów medium roboczego.

Każda instalacja pneumatyczna powinna zawierać odpowiednią liczbę zaworów, które odcinać będą punkty odbioru od sieci.

Umowy serwisowe

Korzystne umowy serwisowe

Nasi projektanci, dla gwarancji ciągłości produkcji, poszczególne urządzenia lub linie produkcyjne podłączają do jednego rurociągu zasilającego – w ten sposób zamknięte zawory nie unieruchamiają całej produkcji.

×