Kompresory na zbiorniku — wygodne rozwiązanie dla małych i średnich zakładów

kompresory na zbiorniku wygodne rozwiazanie dla malych i srednich zakladow
Udostępnij:

Zbiorniki sprężonego powietrza mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności pracy oraz efektywności i wydajności realizowanych procesów produkcyjnych i usługowych. Poznaj zalety stosowania sprężarek na zbiorniku i. sprawdź, czy sprawdzą się w Twojej firmie.

Jakie są zalety stosowania sprężarek na zbiorniku?

Kompresory powietrza wyposażone w zbiornik ciśnieniowy mają wiele zalet, które czynią je popularnym wyborem w wielu zastosowaniach przemysłowych i usługowych. Dlatego z powodzeniem stosowane są zarówno przez duże, jak i średnie zakłady. Do głównych atutów sprężarek na zbiorniku należą stabilizacja ciśnienia, niwelacja pulsacji, redukcja częstotliwości uruchamiania, wyższa żywotność oraz zabezpieczenie przed brakiem dostępu do medium roboczego w sytuacji nagłej awarii. Warto także dodać, że często kompresory na zbiorniku mają charakter mobilny (osadzone są na kółkach lub wózkach) co umożliwia ich łatwe przemieszczanie do stanowisk roboczych, gdzie są w danym momencie potrzebne. 

Przeanalizujmy te podstawowe zalety sprężarek na zbiorniku. Jedną z podstawowych jest zapewnienie stabilnego ciśnienia roboczego. Zbiornik ciśnieniowy, który jest zasobnikiem gromadzącym sprężone powietrze, działa jak bufor, który zapewnia stabilne ciśnienie wyjściowe. Co więcej, zbiornik ciśnieniowy zapobiega spadkowi ciśnienia medium roboczego nawet w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania aplikacji na sprężone powietrze. Dlaczego jest to takie ważne? Dla większości narzędzi pneumatycznych czy urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem dostawa medium o stałym ciśnieniu jest kluczowa dla prawidłowej i równomiernej pracy. 

Zbiornik ciśnieniowy powoduje także, że sprężarka rzadziej się załącza w celu podtrzymania określonego ciśnienia. Kompresor może włączać się tylko wtedy, gdy ciśnienie w zbiorniku spada poniżej określonej wartości minimalnej. To powoduje, że sprężarka ma mniejszą liczbę cykli pracy, co ma bezpośrednie przełożenie zarówno na zużycie energii elektrycznej, jak i obniżenie zużycia elementów, a przez to redukcję ryzyka awarii. Jednocześnie zbiornik umożliwia gromadzenie takiej ilości sprężonego powietrza, która pozwala na obsługę większych obciążeń albo wykonanie większej liczby operacji bez konieczności włączania maszyny. 

Zastosowanie kompresora na zbiorniku ma szczególne zalety w przypadku sprężarek tłokowych. Taki kompresor tłokowy na zbiorniku powoduje redukcję pulsacji w układzie. Jest to szczególnie ważne w przypadku narzędzi pneumatycznych, które wymagają sprężonego powietrza o stałym strumieniu. 

Zaletą kompresorów na zbiorniku jest zwiększone zabezpieczenie przed awarią maszyny oraz wydłużenie żywotności sprężarki. Z jednej strony zgromadzone w zbiorniku ciśnieniowym sprężone powietrze pozwoli przez jakiś czas na kontynuowanie pracy narzędziami pneumatycznymi do czasu wyczerpania zapasu i naprawy awarii. Jednocześnie zbiornik sprężonego powietrza powoduje wydłużenie żywotności sprężarki. To podyktowane jest faktem, że mniejsza liczba cykli pracy powoduje niższe zużycie podzespołów maszyny, a przez to wydłuża ich żywotność. 

Kompresory osadzone na zbiorniku zazwyczaj mają charakter mobilny. Posiadają kółka lub osadzone są na wózkach, dzięki czemu można je w dość swobodny sposób przemieszczać do stanowisk roboczych, gdzie w danym momencie są potrzebne. W rezultacie, jeśli sprężarka na zbiorniku wykorzystywana jest w zakładzie do różnych zadań realizowanych niewspółbieżnie to z powodzeniem zamiast kilku urządzeń lub 1 większego kompresora można zakupić 1 sprężarkę na zbiorniku, którą można dowolnie przemieszczać. 

Sprężarki na zbiorniku — rodzaje

Na rynku dostępne są sprężarki na zbiorniku wielu rodzajów. Popularnym rozwiązaniem są zarówno sprężarki tłokowe na zbiorniku, jak i kompresory śrubowe ze zbiornikiem ciśnieniowym. Maszyny te zapewniają szerokie spektrum mocy, ciśnienia i wydajności. Ich różnorodność sprawia, że doskonale sprawdzają się w małych i średnich zakładach produkcyjnych i usługowych. Co więcej, kompresory na zbiorniku oferują szeroki zakres pojemności zbiornika ciśnieniowego, dzięki czemu z łatwością można dostosować takie urządzenie do potrzeb konkretnej aplikacji. 

Warto dodać, że sprężarki na zbiorniku często wyposażone są także w system uzdatniania sprężonego powietrza, który zapewnia odpowiednie przygotowanie medium roboczego także pod względem oczekiwanej klasy czystości. Często kompresor na zbiorniku osiada także zintegrowany osuszacz powietrza (osuszacz chłodniczy), który oprócz odpowiednio dobranych filtrów dba o oczekiwanie osuszenie i oczyszczenie medium roboczego. 

Ostatnio na blogu

×