Jak zwiększyć wydajność kompresora?

jak zwiekszyc wydajnosc kompresora
Udostępnij:

Kupując kompresor do zakładu dbamy o to, aby jego wydajność była dostosowana do aktualnego zapotrzebowania i poziomu produkcji. Jednak z czasem parametr ten może ulegać zmianie na skutek rozwoju firmy, wdrażania nowych rozwiązań czy uruchamiania kolejnych stanowiska pracy. W takich wypadkach zachodzi konieczność zwiększenia wydajności kompresora. Wielu przedsiębiorców obawia się wtedy, że niezbędny będzie zakup zupełnie nowego urządzenia. Jednak nie do końca jest to prawdą — w niektórych przypadkach możliwe jest zwiększenie wydajności już posiadanego kompresora. Podpowiadamy, jak zwiększyć wydajność kompresora, aby nadążał za rozwojem firmy.

Na czym polega proces zwiększania wydajności kompresora?

Poprawa wydajności kompresora jest możliwa dzięki skutecznej optymalizacji sprężarki powietrza. Optymalizacja polega na zwiększeniu ilości wytwarzanego sprężonego powietrza w danej jednostce czasowej i poprawie parametrów kompresorów przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, a tym samym obniżeniu rachunków za prąd.

Przed przystąpieniem do zwiększania wydajności kompresora i przed wdrożeniem optymalizacji pracy sprężarek powietrza niezbędne jest określenie aktualnych potrzeb w zakresie wytwarzania tego medium. Oprócz tego należy zbadać możliwości techniczne zarówno samego kompresora, jak i pozostałych komponentów układu pneumatycznego. Przydatne może się okazać również zapoznanie z budową sprężarki śrubowej. Bardzo często nieodzownym elementem zwiększania wydajności kompresora jest zmiana i dopasowanie orurowania instalacji pneumatycznych oraz ulepszenie monitoringu wykrywania błędów pojawiających się w układzie sprężonego powietrza.

Zdarza się, że przedsiębiorstwo nie ma w swoich zasobach kadrowych odpowiednich specjalistów, którzy będą w stanie określić wymaganą ilość i jakość sprężonego powietrza, a następnie samodzielnie przeprowadzić optymalizację pracy sprężarki powietrza. Nie każdy użytkownik sprężarki musi wiedzieć jak zwiększyć wydajność kompresora. Warto wtedy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które specjalizują się w obsłudze instalacji pneumatycznych. Przedsiębiorstwa tego typu przeprowadzają także audyt sprężonego powietrza i w razie potrzeby dopasowują parametry kompresora do potrzeb zakładu i prowadzonej w nim produkcji oraz podnoszą wydajność sprężarki.

Co zrobić, aby zwiększyć wydajność sprężarki powietrza?

Dla majsterkowiczów istnieje również możliwość samodzielnego przeprowadzenia prac mających na celu zwiększenie wydajności kompresora. Pojawia się wtedy pytanie jak zwiększyć wydajność kompresora? Można osiągnąć ten efekt na kilka sposobów. Jeżeli instalacja sprężonego powietrza jest wyposażona w osobny zbiornik powietrza, możliwe jest wyregulowanie przepustnicy przy wylocie powietrza. Jest to tzw. regulator ssania. Poprzez tzw. dławienie przepustnicy powietrza osiąga się ograniczenie przepływu sprężonego powietrza na ssaniu. Rozwiązanie to daje duży zakres regulacji, bo w przedziale 60-100%, dlatego też jest jedną z najczęściej stosowanych metod regulacji sprężarki, jej optymalizacji i podnoszenia wydajności kompresora.

Inną możliwością przeprowadzenia optymalizacji i poprawy wydajności sprężarki jest zmiana prędkości obrotowej silnika napędowego. W praktyce skutkuje to osiągnięciem stabilnego ciśnienia i płynnej regulacji wydajności kompresora. Sposób i zakres przeprowadzenia tego procesu uzależniony jest od rodzaju i wielkości sprężarki powietrza. Jednak zdecydowanie najlepiej stosować tę opcję optymalizacji w sprężarkach z wtryskiem oleju.

Optymalizację pracy i zwiększenie wydajności kompresora można także osiągnąć poprzez odpowiednie rozmieszczenie komponentów układu pneumatycznego. Bardzo często poszczególne elementy systemu sprężonego powietrza ustawione są zupełnie przypadkowo. Dopiero audyt sprężonego powietrza ujawnia problemy, jakie wywołuje ten drobny szczegół i jak mocno obniża wydajność sprężarki i pracy całego układu sprężonego powietrza.

Oprócz tego ważne pod kątem optymalizacji i zwiększenia wydajności kompresora jest zapewnienie urządzeniom sprzyjających warunków. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz o zachowanie właściwego poziomu wilgotności. Będzie to skutkowało wyższą jakością materiału roboczego, czyli powietrza zasysanego do kompresora. To z kolei przełoży się na wzrost wydajności sprężarki. Aby spełnić te wymagania niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, a w niektórych przypadkach konieczność zastosowania profesjonalnych oczyszczaczy powietrza.

×