Wydajność sprężarki – jak obliczyć wydajność kompresora?

wydajnosc sprezarki jak obliczyc wydajnosc kompresora
Udostępnij:

Na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych modeli sprężarek powietrza produkowanych zarówno przez renomowane światowe i polskie firmy, jak i pochodzące z rynków wschodnich. Kluczowym elementem przy wyborze kompresora – zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i półprofesjonalnych jest jego wydajność. Parametr ten jest wprawdzie podawany przez producenta, ale niestety nie zawsze jest zgodny z rzeczywistą wydajnością kompresora. Jak zatem zmierzyć wydajność kupowanej sprężarki?

Wydajność teoretyczna a rzeczywista

Wydajność kompresorów powietrza nie zawsze określana jest na podstawie rzeczywistej pracy. Producenci sprężarek nieznanych marek zazwyczaj wydajność określają na podstawie średnicy tłoków lub przewodów, co nie oddaje rzeczywistej wydajności urządzeń. Teoretyczna wydajność kompresora nie zawsze jest adekwatna do wydajności rzeczywistej. Tę warto zweryfikować samodzielnie.

Jak sprawdzić wydajność kompresora?

Samodzielne przeprowadzenie testów wydajności sprężarki jest bardzo proste. Wystarczy za pomocą urządzenia napełnić pusty zbiornik o określonej objętości. Do doświadczenia, oprócz kompresora, potrzebny będzie zbiornik ciśnieniowy o znanej pojemności z nanometrem oraz stoper do mierzenia czasu napełniania zasobnika do określonego ciśnienia. Wydajność sprężarki (w litrach na minutę) otrzymamy wykonując następujące obliczenie:

(pojemność zbiornika x ciśnienie/ liczba sekund) x 60

Dla ułatwienia posłużymy się konkretnym przykładem. Wydajność kompresora sprawdzimy na przykładzie zbiornika o pojemności 100 litrów i ciśnieniu maksymalnym 8 bar. Sprężarce, której wydajność weryfikujemy, napełnienie zbiornika zajęło 3,5 minuty (210 sekund). Obliczymy to tak:

(100l x 8/ 210)x60 = 228 l/min

lub

100lx8/3,5= 228l/min

Warto podkreślić, że jest to najszybszy sposób na sprawdzenie wydajności kompresora, jednakże może on być obarczony sporym błędem wynikającym z oporów przy wzroście ciśnienia i temperatury.

Dla większej pewności przy tak realizowanym teście wydajności sprężarki warto uwzględnić margines 15% błędu, który należy odjąć od wartości uzyskanej. W efekcie z dużym prawdopodobieństwem można oszacować, że nasz kompresor ma wydajność

228l/min – 15% x 210l/min = 228l/min – 34l/min = 194l/min

Jak precyzyjnie obliczyć wydajność kompresora?

Jeśli szukasz sposobu na bardziej precyzyjną metodę pomiaru wydajności sprężarki polecamy wykonanie tekstu podczas pracy urządzenia. Do tego celu potrzebne będą: weryfikowana sprężarka, napełniony zbiornik ciśnieniowy z nanometrem oraz stoper. Z butli uważnie spuść powietrze do momentu uruchomienia się kompresora. Gdy urządzenie się włączy zapamiętaj ciśnienie w zbiorniku, zaprzestań wypuszczać powietrze oraz włącz stoper. Gdy kompresor przestanie pracować sprawdź stoper oraz ciśnienie w zbiorniku. Na podstawie danych uzyskanych w tym teście możesz dość dokładnie określić wydajność rzeczywistą kompresora. Wykonasz to na podstawie  następującego wzoru:

[pojemność zbiornika x (ciśnienie po napełnieniu–ciśnienie załączenia sprężarki)/ czas pracy sprężarki] x 60

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując sprężarkę warto pamiętać, że jest to urządzenie przeznaczone na lata eksploatacji. Jeśli zdecydujesz się na kompresor, którego cena jest zaskakująco niska i nie jest on produkowany przez żadną z uznanych marek, spodziewaj się, że dostaniesz urządzenie o niskiej jakości, wydajności i z parametrami technicznymi nieadekwatnymi do tych zapisanych w katalogu. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług i bogatej oferty kompresorów powietrza renomowanych marek. Zapewniamy sprężarki o szerokim spektrum danych technicznych, dostosowane do prac przemysłowych, profesjonalnych i półprofesjonalnych.

Ostatnio na blogu

×