Filtr do sprężarki — jaki wybrać?

filtr do sprezarki jaki wybrac
Udostępnij:

Oczyszczanie sprężonego powietrza jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu produkcji, wysokiego poziomu świadczonych usług oraz dłuższej żywotności narzędzi pneumatycznych. Podstawowym akcesorium odpowiedzialnym za pozbawienie sprężonego powietrza zanieczyszczeń są filtry. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze konkretnych filtrów do sprężarki. Wyjaśniamy, jakie są możliwości i podpowiadamy, która z nich sprawdzi się najlepiej.

Czy zawsze należy dokupić filtr do sprężarki powietrza?

Bywa, że inwestorzy, dokonując zakupu sprężarki powietrza, zapominają, że zaopatrywanie zakładu w sprężone powietrze nie kończy się na tym etapie. Filtry do sprężarek nie są elementem standardowo dołączonym do zestawu. Dlatego też niezbędny jest zakup filtrów odpowiednio dobranych do parametrów sprężarki powietrza, wymagań użytkowania sprężonego powietrza i charakteru działalności całego zakładu. Dodatkowo wymagana jest stała kontrola jakości sprężonego powietrza. Bez tych elementów jakość sprężonego powietrza może być znacznie niższa od tej oczekiwanej, przynosząc szkody produkcji. Dlatego też tak ważna jest właściwa eksploatacja sprężarki powietrza, co nie może się obyć bez prawidłowo dobranego sprzętu uzdatniającego powietrze.

Czystość sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie zarówno dla efektu końcowego procesu produkcji, jak również dla jakości świadczonych przez firmę usług. W miejscach, gdzie sprężone powietrze stosowane jest do zasilania narzędzi pneumatycznych, czystość tego medium decyduje o bezawaryjności i czasie eksploatacji maszyn. Brak odpowiedniej filtracji sprężonego powietrza może spowodować całkowity przestój zakładu na skutek poważnych awarii czy mniejszych usterek. Dlatego pod żadnym pozorem nie można zapomnieć lub zlekceważyć konieczności zakupu filtra do sprężarki powietrza.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze filtra do sprężarki?

Przy wyborze filtra do sprężarki należy uwzględnić kilka czynników, które pozwolą na bardziej precyzyjne dopasowanie go do potrzeb i rodzaju stosowanego kompresora. Warto pamiętać, że nieco inaczej wygląda sprawa w dziedzinach wymagających najwyższej czystości sprężonego powietrza. Należą do nich branża medyczna, farmaceutyczna, chemiczna czy spożywcza. W takich zakładach niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie systemu przed jakimikolwiek zanieczyszczeniami, ponieważ jakość sprężonego powietrza ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników. Jednak wszędzie indziej przy wyborze filtra do sprężarki trzeba uwzględnić wielkość przyłącza, czyli typ i średnicę gwintu, w jaki wyposażona jest konkretna sprężarka oraz rodzaj spustu pomiędzy automatycznym a ręcznym. Oprócz tego bardzo ważny jest także zakres filtracji oraz jego precyzja. Należy tutaj określić wskaźnik ochrony sprężonego powietrza przed zanieczyszczeniami. Będzie on tym wyższy, im większa jest potrzeba nieskazitelnie czystego powietrza.

Filtr powietrza i filtr oleju — czy wystarczy jeden?

Jedno z bardziej podstawowych rozróżnień filtrów do sprężarek jest podział na filtry do powietrza oraz filtry do oleju. Należy bowiem pamiętać, że zanieczyszczenia znajdujące się w sprężonym powietrzu, przed którymi pragniemy się uchronić, to nie tylko drobinki cząstek stałych, ale również kondensat olejowy i woda. Aby mieć całkowitą pewność, że ze sprężonego powietrza zostały wyeliminowane wszystkie zanieczyszczenia, stosuje się zarówno filtry powietrza, jak i filtry oleju a dodatkowo również separatory oleju. W zakładach, gdzie wymagana jest szczególnie wysoka jakość sprężonego powietrza, stosuje się dodatkowo filtry węglowe do kompresorów, które pozbawiają sprężony gaz smaku i zapachu.

Filtry powietrza powinny być nie tylko dokładnie i precyzyjnie dobrane, ale również regularnie wymieniane. Tylko to daje gwarancję ich niezawodności i skuteczności. Najlepszą i najbardziej zalecaną częstotliwością wymiany filtra powietrza jest co 2-2,5 tys. godzin pracy urządzenia. Najczęściej stosowanym filtrem sprężonego powietrza jest filtr patronowy. Jest on wykonany z włókniny celulozowej, celulozowej ze zbrojeniem lub poliestrowej. Filtry oleju wykorzystuje się z kolei do oczyszczania sprężonego powietrza z kondensatu olejowego oraz mgły olejowej. Dzięki ich zastosowaniu sprężarka może działać dłużej i rzadziej ulegać awariom. Filtry oleju mają też wpływ na poprawę jakości sprężonego powietrza.

×