Na czym polega uzdatnianie sprężonego powietrza?

na czym polega uzdatnianie sprezonego powietrza
Udostępnij:

Sprężone powietrze w procesach przemysłowych i usługowych powinno przejść proces uzdatniania, który pozwoli uzyskać medium o oczekiwanych parametrach technicznych w zakresie czystości i wilgotności. Jak przebiega proces uzdatniania powietrza i dlaczego warto go przeprowadzać?

Skąd się bierze zanieczyszczenie sprężonego powietrza

Sprężone powietrze wytwarzane jest z powietrza atmosferycznego, które zawiera w sobie zanieczyszczenia i wilgoć. Wśród nich znajdują się zarówno węglowodory, jak i tlenki siarki, azotu czy węgla. Dodatkowo sama sprężarka jest także źródłem zanieczyszczeń, wśród których znaleźć można olej i produkty zużycia.

Szczególnie niebezpieczna dla urządzeń pneumatycznych oraz samej maszyny czy instalacji sprężonego gazu jest wilgoć. Zasysana jest wraz z powietrzem atmosferycznym o średniej wilgotności 60%. W efekcie w wyniku kompresji powietrze charakteryzuje się nie tylko wysokim zanieczyszczeniem chemicznym, ale również wysoką zawartością wilgoci w postaci pary wodnej nasyconej. Co więcej, wilgoć w połączeniu z zanieczyszczeniami uzyskuje odczyn kwaśny szkodliwy dla metalowych elementów nie tylko samej sprężarki, ale również instalacji i urządzeń końcowych. Stąd konieczność stosowania zespołów przygotowania sprężonego powietrza zawierających takie elementy jak odwadniacz powietrza oraz filtry sprężonego powietrza.

Co obejmuje uzdatnianie sprężonego powietrza

Uzdatnianie powietrza w systemach sprężonego gazu obejmuje szereg czynności, które podnoszą jakość medium roboczego. Należą do nich schłodzenie sprężonego powietrza, jego osuszenie, odpylenie i odolejenie. Dla uzyskania optymalnej klasy czystości medium (dostosowanej do potrzeb procesu produkcyjnego) stosuje się dodatkowe urządzenia i elementy redukujące poziom zanieczyszczeń i wilgotności tj. odwadniacze, filtry czy separatory wody do kompresora.

Skutecznym sposobem na eliminację zanieczyszczeń w układach skompresowanego medium jest filtracja sprężonego powietrza. Filtry sprężonego powietrza odpowiadają za eliminację wszystkich rodzajów zanieczyszczeń lotnych. Na rynku dostępne są filtry węglowe, pyłowe, koalescencyjne i sterylne. Co ważne, należy je wymieniać co najmniej 1 raz w roku, ponieważ w dłuższej perspektywie nie tylko tracą one swoje właściwości filtracyjne, ale również mogą przyczyniać się do spadku ciśnienia w systemie.

Niezwykle istotną kwestią jest eliminacja wilgoci ze sprężonego powietrza. Za ten proces odpowiedzialny jest odwadniacz do kompresora. Do najpopularniejszych urządzeń tego typu zaliczane są osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne o różnorodnym punkcie rosy. Powszechnie wykorzystywane są również separatory wody do kompresora oraz separatory wodno-olejowe.

Dlaczego uzdatnianie sprężonego powietrza jest ważne

Sprężone powietrze jest powszechnie stosowane w przemyśle do zasilania urządzeń pneumatycznych. Jego jakość oddziałuje na żywotność końcowych punktów odbioru, dlatego powinno mieć klasę czystości dostosowaną do wymagań urządzeń pneumatycznych, które źle reagują nie tylko na zanieczyszczenia, wysoką wilgotność, ale również na wysoką temperaturę skompresowanego gazu. Dotyczy to również systemu przesyłu sprężonego medium. Co więcej, klasa czystości sprężonego powietrza musi być także dostosowana do wymagań produktu końcowego. Zatem uzdatnianie sprężonego gazu, w tym odwadnianie powietrza i filtracja powietrza są kluczowe zarówno dla żywotności całego układu, jak i dla jakości produktu końcowego.

Zastosowanie odwadniacza sprężonego powietrza, filtrów powietrza do kompresora czy separatora wody minimalizuje ryzyko powstawania korozji w układzie i jednocześnie pozwala uzyskać medium o parametrach jakościowych dostosowanych do specyfiki zastosowanych urządzeń końcowych i branży. Wydłuża żywotność poszczególnych urządzeń i elementów układu i jednocześnie ogranicza ryzyko nierównomiernej pracy urządzeń pneumatycznych.

Ostatnio na blogu

×