Separator wodno-olejowy i separator cyklonowy — czym się różnią te urządzenia?

separator wodno olejowy i separator cyklonowy czym sie roznia te urzadzenia
Udostępnij:

W ramach układów sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych powszechnie stosowane są separatory cyklonowe i separatory wodno-olejowe. Czym różnią się te urządzenia? Do jakich wykonywania jakich zadań są wyznaczone w systemach sprężonego powietrza 

Co to jest separator cyklonowy i do czego służy w układach sprężonego powietrza? 

Separator cyklonowy to podstawowy element układu uzdatniania sprężonego powietrza. Odpowiada on za eliminację znacznej części wilgoci ze sprężonego medium. Zaletą tego urządzenia jest wysoka skuteczność działania, która przekłada się na eliminację z medium roboczego nawet 90 % wilgoci. Co więcej, separator cyklonowy jest urządzeniem o niezwykle prostej konstrukcji. W dodatku nisko awaryjnym. 

Jak działa separator cyklonowy? Jego zadaniem jest wprowadzenie sprężonego powietrza w ruch wirowy. W ten sposób pod wpływem siły odśrodkowej wilgoć osadza się na ściankach urządzenia, a następnie ścieka na jego dno, gdzie za pomocą spustu kondensatu usuwana jest z układu. Warto podkreślić, że wraz z wodą wytrącają się ze sprężonego powietrza także inne zanieczyszczenia — np. cząsteczki oleju oraz zanieczyszczenia stałe. Wszystkie te odpady wraz z wodą tworzą kondensat, który jeśli pochodzi z układów zasilanych sprężarką olejową, wymaga specjalistycznej utylizacji. 

Zaletą separatora cyklonowego jest niski koszt utrzymania. Urządzenie ma stosunkowo prostą konstrukcję, która wymaga tylko niewielkiej konserwacji i niezawodnie działa przez długi czas, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Co ważne separator cyklonowy nie wymaga zasilania zewnętrznego ani dodatkowej energii do swojego działania, co oznacza brak dodatkowego obciążenia na układ sprężonego powietrza.

Separator cyklonowy jest umieszczany w układzie sprężonego powietrza przed osuszaczem lub innymi elementami uzdatniającymi powietrze, aby chronić je przed zanieczyszczeniami. Musisz wiedzieć, że bez zastosowania separatora cyklonowego nie ma sensu dalsze osuszanie sprężonego powietrza na przykład za pomocą osuszaczy.  Jednocześnie separator cyklonowy jest łatwy w instalacji i może być łatwo zintegrowany z istniejącymi układami sprężonego powietrza bez konieczności wprowadzania znaczących zmian w infrastrukturze.

Separator wodno-olejowy — co to jest i do czego służy

Warto podkreślić, że układy o dużej wydajności pracujące w wysokiej temperaturze i wilgotności mogą produkować duże ilości kondensatu. Jeśli pracujący w takich warunkach system sprężania powietrza oparty jest o kompresor olejowy, to w ciągu 8 godzin pracy  może powstać bardzo duża ilość kondensatu. Może to być nawet kilkaset litrów. Taka substancja zawierająca olej nie może być odprowadzona do kanalizacji. Pamiętaj, że kondensat wodno-olejowy jest trujący dla organizmów żywych (zarówno roślin, jak i zwierząt) i jego odprowadzanie do środowiska jest zakazane. Za takie czynności grożą wysokie kary finansowe, administracyjne i karne. 

Separator wodno-olejowy stosowany jest w układach sprężonego powietrza do oddzielenia wody i zanieczyszczeń olejowych z kondensatu. Warto podkreślić, że substancja ta w 99 % składa się z wody, a 1% stanowią zanieczyszczenia stałe i olejowe. Jednocześnie tak wysoka zawartość oleju powoduje, że nie może być on bezpośrednio spuszczony do kanalizacji czy środowiska. Kondensat taki mus podlegać specjalistycznej utylizacji, co jest kosztowne. W dodatku problemem jest także gromadzenie dużych ilości kondensatu w zakładzie. Tu właśnie z pomocą przychodzi separator wodno-olejowy. Pozwala on na oddzielenie większości wody z kondensatu, powodując znaczne zmniejszenie jego objętości. To z kolei przyczynia się do obniżenia kosztów związanych z utylizacją i magazynowaniem odpadu. Oddzielona od kondensatu woda może z powodzeniem być odprowadzona do kanalizacji. 

×