Serwis kompresorów — co trzeba systematycznie wymieniać w sprężarce?

serwis kompresorow co trzeba systematycznie wymieniac w sprezarce
Udostępnij:

Sprężarki powietrza to urządzenia, które muszą być poddawane systematycznej konserwacji i regularnym serwisom. Takie działanie zapewnia ich długą żywotność, oczekiwaną wydajność oraz minimalizuje ryzyko nagłych awarii. Odpowiednio dobrane części zamienne i materiały eksploatacyjne pozwalają utrzymać kompresory w doskonałej kondycji zapewniającej długą i nieprzerwaną pracę. Jakie elementy i materiały trzeba w sprężarkach wymieniać? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Co trzeba wymieniać w sprężarce powietrza?

Systematyczny serwis i konserwacja kompresora jest gwarancją jego długiej i nieprzerwanej pracy. Sprężarka powietrza, podobnie jak każde urządzenie mechaniczne, wraz z liczbą przepracowanych roboczogodzin wymaga wymiany zużywających się części i materiałów eksploatacyjnych. Warto podkreślić, że serwis i konserwacja kompresorów pozwalają stwierdzić, które elementy systemu wymagają wymiany na nowe. Co więcej, każdy kompresor ma wyznaczone okresy wymiany konkretnych części i materiałów określone w planie obsługi serwisowej. Wykonanie zalecanych czynności pozwala utrzymać maszynę w dobrej kondycji na kolejny okres pracy.

Do najczęściej wymienianych części i materiałów eksploatacyjnych należą olej do sprężarek, pasy klinowe i koła pasowe. Okresowej wymianie podlegają również filtry oleju, filtry powietrza, maty filtracyjne, a także łożyska, uszczelki, olejowskazy, zawory, korki spustu i wlewy oleju oraz korki spustu z magnesami wyłapującymi zanieczyszczenia metalowe. 

Warto podkreślić, że każdy kompresor ma własne zalecenia serwisowe, których należy przestrzegać. Części zamienne i materiały eksploatacyjne muszą być dopasowane dokładnie do modelu sprężarki, jej mocy, parametrów wytwarzanego gazu a także do sposobu i trybu pracy. Z tego względu na rynku znajduje się szeroki asortyment części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych do kompresorów. Przykładem mogą służyć oleje do sprężarek. Zawsze należy wybierać takie, które charakteryzują się odpowiednimi właściwościami chemiczno-fizycznymi. Do wyboru są oleje do sprężarek mineralne i syntetyczne. Dlaczego to tak ważne? Olej w kompresorach służy do ochrony przed przegrzaniem, zapewnia odpowiednie uszczelnienie, usuwa osady i zabezpiecza przed degradacją termiczną oraz utlenianiem. Ponadto bardziej zaawansowane produkty posiadają właściwości antypienne i przeciwkorozyjne. 

Duże znaczenie ma także systematyczna wymiana filtrów oleju i filtrów powietrza, a także wkładów filtracyjnych oraz mat filtracyjnych. Ich zadaniem jest eliminacja zanieczyszczeń, które mogłyby się przedostać do układu sprężonego powietrza. 

Zamienniki czy oryginalne części zamienne – które wybierać?

Z szerokiej oferty dostępnych na rynku części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych można wybierać pomiędzy oryginałami a tańszymi zamiennikami. Warto jednak pamiętać, że zamienniki zazwyczaj mają niższą jakość, trwałość i nie dają gwarancji długiego okresu funkcjonowania. W efekcie mogą przyczyniać się do częstszych awarii, których skutki mogą być znacznie bardziej dotkliwe dla kompresora. Co więcej, niższa jakość nieoryginalnych części i materiałów eksploatacyjnych będzie przekładać się na krótszy czas ich pracy, a przez to konieczność częstszej wymiany. To pociąga za sobą nie tylko koszty podwójnych, a czasem nawet częstszych zakupów, ale również koszty serwisu. Krótkowzroczna oszczędność może przyczynić się do wyższych wydatków w przyszłości, włącznie z uszkodzeniem i koniecznością wymiany sprężarki. W przypadku nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych zagrożenie jest jeszcze wyższe – niska jakość produktów przyczyni się do nieodpowiedniej ochrony urządzenia. 

×