Jak działa dmuchawa przemysłowa bocznokanałowa?

dmuchawy czemar
Udostępnij:

Dmuchawy bocznokanałowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Będą niezastąpione wszędzie tam, gdzie konieczne jest wymuszenie przepływu substancji. Jak działa dmuchawa bocznokanałowa i jakie jest jej zastosowanie? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule.

Dmuchawa bocznokanałowa — jak działa

Zadaniem dmuchawy bocznokanałowej jest odsysanie  lub sprężanie gazów o charakterze niepalnym. Głównym elementem urządzenia jest wirnik, który jest odpowiedzialny za wywołanie ruchu powietrza.  Zainstalowany w dmuchawie przemysłowej na wale silnika wirnik, dzięki zastosowaniu ruchu śrubowego łopatek, przyspiesza ruch powietrza. To on odpowiada za wytworzenie nadciśnienia lub podciśnienia, którego wartość może osiągnąć kilkuset milibarów. Sprężanie gazu jest kluczowe dla mocy transportowej medium, które musi pokonać opory sieci i bezwładność transportowanych substancji.

Dmuchawa elektryczna może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Jest także urządzeniem, które pracuje cicho, co spowodowane jest odpowiednim wyważeniem wirnika. Co więcej, dobra dmuchawa rootsa, w wyniku braku wibracji, wytwarzają medium bez pulsacji.

Warto jeszcze wspomnieć, że wentylatory bocznokanałowe występują w formie dmuchawy jednostopniowej i dmuchawy wielostopniowej.

Niewątpliwą zaletą dmuchaw bocznokanałowych jest ich bezobsługowość. Urządzenia nie wymagają systematycznej konserwacji ani smarowania. Jedynym elementem ruchomym jest w nich wirnik i dlatego należy zwrócić uwagę na konieczność wymiany łożyska pompy w po przepracowaniu kilku tysięcy godzin.

Dmuchawa bocznokanałowa — zastosowanie w przemyśle

Zastosowanie dmuchaw bocznokanałowych jest powszechne w przemyśle. Sprawdzą się one w zadaniach polegających na przenoszeniu pneumatycznym, w transporcie próżniowym, w systemach czyszczenia próżniowego, a także w basenach. Z powodzeniem można je stosować do odsysania iskier w procesach związanych ze spawaniem czy do zasysania powietrza z pomieszczeń o charakterze sterylnym. Dmuchawy bocznokanałowe będą niezastąpione również w dużych systemach osuszania. Takie zastosowanie dmuchawy powietrza sprawia, że wykorzystywane są one w wielu procesach realizowanych w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy medycznym. Wentylatory bocznokanałowe będą niezbędne w procesach pakowania, w przemyśle opakowaniowym, papierniczym, tworzyw sztucznych, a także w branży spożywczej, drzewnej i odzieżowej.

W jakich pracach sprawdzą się dmuchawy powietrza? W przemyśle spożywczym i rolnym powszechnie stosuje się je w układach realizujących proces transportu pneumatycznego materiałów sypkich — takich na przykład jak mąka, cukier i ryż. Urządzenia doskonale sprawdzają się jako dmuchawa ssąco tłocząca do zboża. Zastosowanie tych urządzeń znacząco przyspiesza procesy transportu nieopakowanego surowca i w dodatku zapewnia sterylność realizowanych prac. W papiernictwie dmuchawy bocznokanałowe wykorzystuje się do transportu stosów papieru — do tego celu stosuje się poduszkę powietrzną, która ułatwia i przyspiesza proces przenoszenia. Co więcej, wentylatory bocznokanałowe w przemyśle papierniczym służą także do transportu materiałów sypkich oraz wspomagają proces odwadniania miazgi papierowej. Ten rodzaj urządzeń jest także niezastąpiony w branży drukarskiej, a konkretnie w maszynach pakujących pras drukarskich. Doskonale sprawdzą się we wszelkiego rodzaju suszarniach, przyspieszając proces osuszania materiałów. Dmuchawy ssąco tłoczące będą niezastąpione w obsłudze stawów rybnych, oczek wodnych, w przydomowych oczyszczalniach ścieków, a także w komorach osadu czynnego. Pompy bocznokanałowe z powodzeniem stosowane są również w dużych układach wentylacji mechanicznej, klimatyzacji oraz tam, gdzie konieczne jest zastosowanie sztucznie generowanego podmuchu — na przykład w hutnictwie.

Jednym z najważniejszych zastosowań dmuchaw bocznokanałowych są systemy szlamowe w nowoczesnych oczyszczalniach ścieków. Pozwalają one na napowietrzanie sprężonym powietrzem, które przyspiesza proces oczyszczania ścieków. W takich zastosowaniach dmuchawy powietrza dostarczają sprężony gaz do ścieków za pomocą systemu rur do dyfuzorów, które napowietrzają szlam od dołu zbiornika reaktora.

Jeśli szukasz odpowiedniej wentylatora bocznokanałowego do zakładu lub dmuchawy do zboża, zachęcamy do kontaktu — nasi  specjaliści doradzą urządzenia odpowiadające potrzebom procesów realizowanych w Twojej firmie.

Ostatnio na blogu

×