Jaki olej do kompresora tłokowego wybrać?

jaki olej do kompresora tlokowego bybrac
Udostępnij:

Olej w sprężarce pełni kilka istotnych funkcji z punktu widzenia prawidłowego działania urządzenia. Jakie zadania pełni i jaki wybrać olej  do kompresorów, aby zapewnić maszynie długie działanie?

Olej do sprężarki — dlaczego jest taki ważny?

Podstawowym zadaniem oleju do kompresora jest zmniejszenie tarcia pomiędzy sprężającym elementami urządzenia. Jego zastosowanie jest równie istotne zarówno dla sprężarek śrubowych, jak i tłokowych. Odpowiednie smarowanie zapewnia płynną pracę elementu sprężającego i jednocześnie chroni go przed nadmierną eksploatacją. Redukuje tarcie i obniża temperaturę elementów sprężających, które powstają podczas procesu kompresji gazu. Smar uszczelnia także elementy sprężające, zwiększając efektywność procesu. Jednym słowem — właściwie dobrany olej do kompresora gwarantuje sprężarce dłuższą żywotność, niższe zużycie w czasie poszczególnych elementów i zarazem wyższą wydajność.

Na rynku znajdziesz 2 rodzaje olejów do sprężarki — są to oleje mineralne i syntetyczne. Jaki olej do sprężarki wybrać? Olej mineralny sprawdza się w umiarkowanych warunkach pracy, w których nie występuje wysoka temperatura oraz wilgotność. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena. Olej mineralny do kompresorów jednocześnie szybciej ulega reakcji chemicznej z wodą znajdująca się w sprężanym powietrzu, przez co stosunkowo szybko podlega procesowi degradacji. Warto podkreślić, że produktem tej reakcji jest kwas, który przyspiesza korodowanie elementów sprężających. Dlatego tak istotna jest  stosunkowo częsta wymiana czynnika smarnego — statystycznie co 2000-3000 motogodziny pracy.

Olej syntetyczny z kolei ma znacznie lepsze parametry. Można go wykorzystywać w urządzeniach, które generują wyższą temperaturę oraz ciśnienie, ponieważ nie zmienia on swoich właściwości pod ich wpływem. Olej syntetyczny do sprężarek wolniej się starzeje, dzięki czemu można go wymieniać w cyklach co 9000 motogodzin pracy lub co 2 lata. Ten rodzaj smaru ma znacznie większą stabilność, co wpływa na podniesienie wydajności pracy całego układu sprężania.

Jak wybrać olej do kompresora tłokowego

Dobierając olej do sprężarki, musisz zadbać o dostosowanie go do parametrów urządzenia. Wśród nich warto wyróżnić:

  • temperaturę samozapłonu — nie powinna ona przekraczać 350 st. C,
  • temperaturę zapłonu, która powinna wynosić ok. 200 st. C,
  • zawartość popiołu,
  • zawartość siarki,
  • wilgotność.

Dla najlepszej ochrony kompresora olej nie powinien zawierać więcej, niż 15% popiołu, 3% siarki a jego wilgotność nie powinna przekraczać 1,5%. Na tej podstawie będziesz mógł dobrać typ oleju do posiadanego urządzenia — tj. mineralny lub syntetyczny.

Wybierając olej do kompresora tłokowego warto także zwrócić uwagę na krzywą mieszalności oleju z cieczą czynnika. Dobrym zwyczajem jest także sprawdzanie stanu smaru w trakcie eksploatacji — olej nie powinien zmieniać swoich właściwości fizycznych i chemicznych podczas całego okresu pracy. W ten sposób nie będzie przyczyną awarii sprężarki.

Jaki olej do sprężarki tłokowej wybrać? Olej do sprężarki tłokowej powinien charakteryzować się niską skłonnością do pienienia i być odporny na utlenianie. Jednocześnie powinien mieć wysokie właściwości antykorozyjne i być odporny na zużycie.

Olej do sprężarki — o czym musisz pamiętać?

Olej do kompresora tłokowego należy systematycznie wymieniać. Generalnie zaleca się wymianę smaru zgodnie z zaleceniami producenta kompresora tłokowego — taką informację znajdziesz w instrukcji obsługi lub w karcie gwarancyjnej. Generalnie wymianę czynnika smarnego zaleca się co najmniej 1 raz do roku lub po przepracowaniu określonej liczby godzin.

Jeśli planujesz samodzielną wymianę smaru, to musisz wiedzieć ile wlać oleju do kompresora. Każde urządzenie posiada zbiornik olejowy, w którym magazynowany jest czynnik smarny. Uzupełniając lub wlewając nowy olej do sprężarki zadbaj o to, aby wlać go w ilości nieco większej, niż zaznaczona miarka na ściance. Wtedy będziesz mieć pewność, że poziom smaru w maszynie jest wystarczający.

Wymiana oleju w kompresorze przeprowadzana po raz pierwszy samodzielnie powinna  być wsparta pomocą osoby doświadczonej w temacie — najlepiej ze sprawdzonego serwisu kompresorów. W ten sposób ustrzeżesz się błędów i w konsekwencji awarii sprężarki. Warto także przeczytać zalecenia producenta, który w instrukcji obsługi opisuje proces wymiany oleju.

×