Utrzymanie prawidłowego ciśnienia roboczego w układzie sprężonego powietrza jest jednym z kluczowych cech systemów pneumatycznych. Urządzeniem odpowiedzialnym za kontrolę tego parametru jest wyłącznik ciśnieniowy, inaczej zwany presostatem. Jak działa wyłącznik ciśnieniowy i jak podłączyć presostat do kompresora, aby spełniał swoją funkcję? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Wyłącznik ciśnieniowy — regulacja i zasada działania
Zadaniem presostatu jest wywołanie reakcji, której konsekwencją jest wyłączenie działania sprężarki powietrza. Wyłącznik ciśnieniowy unieruchamia kompresor w sytuacji, kiedy ciśnienie załączania lub wyłączania przekroczy ustalane wcześniej wartości. Co więcej, presostat będzie odpowiedzialny również za ponowne uruchomienie kompresora, kiedy wartości ciśnienia wrócą do zadanych wcześniej norm.
Jak działa presostat? Wyłącznik ciśnieniowy jest czujnikiem, który mierzy różnicę ciśnień. Jak zbudowany jest wyłącznik ciśnieniowy do kompresora? Budowa presostatu jest stosunkowo prosta. Jego podstawowym elementem budowy jest przekaźnik, który wyposażony jest w trzy przewody elektryczne oraz dwa przewody ciśnieniowe. Urządzenie mierzy różnicę pomiędzy wartością ciśnienia w dwóch przewodach ciśnieniowych i na tej podstawie określa, czy ciśnienie utrzymuje się w pożądanym przedziale. Jeśli pomiar wskazuje, że ciśnienie osiągnęło niepożądany lub niebezpieczny poziom presostat odcina dopływ prądu elektrycznego, tym samym reagując na nieprawidłowy poziom ciśnienia. W ten sposób, w zależności od sytuacji wyłącza (gdy ciśnienie jest zbyt wysokie) lub włącza (gdy ciśnienie jest zbyt niskie) kompresor. Pozwala to na sprawną regulację ciśnienia w kompresorze i niweluje ryzyko pojawienia się niebezpiecznego wzrostu lub spadku ciśnienia. W ten sposób wyłącznik ciśnieniowy ma znaczący wpływ na pracę — to jest załączanie lub unieruchamianie sprężarki.
Co ważne, za sterowanie ciśnieniem w systemie sprężonego powietrza odpowiada presostat — regulacja w układzie polega na takim sterowaniu ciśnieniem maksymalnym i minimalnym, które wykluczy sytuacje niebezpieczne dla instalacji oraz podłączonych do niej wszystkich urządzeń końcowych. Warto pamiętać, że wartości ciśnienia maksymalnego i minimalnego ustalane są uprzednio przez operatora dla każdego układu. Jak ustawić ciśnienie robocze w kompresorze? Powinny one uwzględniać optymalne wartości wydajności, w których układ sprężonego powietrza będzie funkcjonował w pełni bezpiecznie. Wartości te określane są przez producenta konkretnej instalacji sprężonego powietrza.
Wyłączniki ciśnieniowe z powodzeniem stosowane są w instalacjach sprężonego powietrza. Ich wykorzystanie jednak jest znacznie szersze — działanie, jakie oferują, doskonale sprawdza się również w instalacjach zawierających zestawy hydroforowe, w układach klimatyzacji, wentylacji, a także w urządzeniach AGD czy w układach filtrowania powietrza.
Jak podłączyć presostat do kompresora?
Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia sprężonego powietrza jest kluczowe dla wydajności i prawidłowej pracy urządzeń korzystających z medium roboczego. Właściwy poziom ciśnienia pozwala również minimalizować straty wynikające z nieprawidłowej pracy urządzeń końcowych. Stąd też kluczowe jest prawidłowe podłączenie wyłącznika ciśnieniowego, który pozwoli na regulację ciśnienia w kompresorze i na wszystkich odbiornikach.
Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do kompresora? Presostat do odbiornika montowany jest za pomocą gwintowanego otworu centralnego. Warto pamiętać, że otwór ten powinien być odpowiednio uszczelniony. Następnie należy podłączyć zawór rozładunkowy do najmniejszego wyjścia przekaźnikowego. Kolejnym krokiem jest podłączenie pozostałych wyjść do manometru lub zaworu bezpieczeństwa. Teraz przychodzi kolej na podłączenie presostatu do zasilania i silnika za pomocą przewodów, które łączy się do styków wyłącznika ciśnieniowego. Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie wyłącznika według wytycznych układu sprężonego powietrza.