Jaki kompresor 50l wybrać?

jaki kompresor 50l wybrac
Udostępnij:

Kompresory 50l to popularne maszyny do zadań półprofesjonalnych. Jaki kompresor wybrać, aby spełniał stawiane przed nim wykonania? W związku z tym, że oferta rynkowa jest szeroka, podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę kupując sprężarkę 50l.

Podstawowe typy kompresorów 50l

Wśród sprężarek 50l wyróżnić można 3 podstawowe typy, wśród których znajdują się:

  • sprężarka 50l jednotłokowa wyposażona w napęd bezpośredni,
  • sprężarka 50l dwutłokowa z napędem bezpośrednim,
  • kompresor 50l z napędem pasowym.

Na tym etapie można dokonać pierwszej selekcji urządzeń ustalić jaki kompresor 50l wybrać. Kompresor 50 l z napędem bezpośrednim znajdzie zastosowanie tam, gdzie praca z jego wykorzystaniem realizowana jest sporadycznie. Wynika to właśnie z budowy napędu urządzenia. Napęd bezpośredni charakteryzuje się tym, że liczba obrotów silnika i pompy jest taka sama. W efekcie kompresor w wyniku stałej pracy szybciej się zużywa. W przypadku tych urządzeń zaleca się pracę w krótszych cyklach — najlepiej 20 pracy:80 spoczynku.

Kompresory 50l z napędem pasowym charakteryzują się znacznym obniżeniem liczby obrotów pompy w stosunku do obrotów silnika. Zazwyczaj cylindry pracują w tempie 900-1400 obrotów na minutę, co przyczynia się do zwiększenia żywotności urządzenia.

Jaki kompresor do domu wybrać? Kompresory 50l z napędem bezpośrednim to najczęstszy wybór konsumentów. Dla standardowego użytku w garażu takie urządzenie spełni najpopularniejsze wymagania (np. napompowanie kół w samochodzie czy rowerze). Jeśli jednak oczekujesz, że sprężarka 50l będzie pracować stosunkowo często, wybierz model z napędem pasowym.

Sprężarka 50l jednotłokowa czy dwutłokowa — którą wybrać?

Kompresor jednotłokowy jest wyposażony w 1 cylinder, w którym zachodzi sprężanie powietrza, co powoduje, że może zapewnić od 100l do 160l efektywnego powietrza. To sprawia, że jest maszyną, która sprawdzi się w sporadycznym i mało wymagającym użytkowaniu.

Sprężarka dwutłokowa 50l natomiast zapewnia więcej powietrza o większej wydajności efektywnej — urządzenia zazwyczaj dostarczają pomiędzy 260 a 320l. To sprawia, że kompresor olejowy 50l można wykorzystać nie tylko po pompowania opon w samochodzie czy rowerze, ale również do półprofesjonalnego malowania elementów małej architektury, a także do zasilania kluczy pneumatycznych itp. Prawda też jest taka, że w przypadku urządzeń o niewielkim zbiorniku warto mieć zapas i kupić maszynę zapewniającą więcej powietrza efektywnego.

Jaki kompresor 50l wybrać — czyli czy można tanio i dobrze

Wybór kompresorów 50l na rynku jest ogromny, podobnie jak zróżnicowanie cenowe. Czy warto zatem kupować tanią sprężarkę firmy o nieznanym pochodzeniu? Co ryzykuje się wybierając sprężarkę 50l w niskiej cenie?

Właściwie zaprojektowane urządzenia wyposażone są w tłoki o wymiarach 47mm. Obsługują je silniki o mocy 1,5kW (w przypadku kompresorów jednotłokowych) lub 2,2kW (w przypadku sprężarek dwutłokowych). Odstępstwo od tej normy może sugerować, że tłoki posiadają inne wymiary, a przez to są mniej wydajne w zakresie produkcji sprężonego powietrza.

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest zbiornik ciśnieniowy. Kompresor 50l powinien być wyposażony w zasobnik o pojemności 50l i grubości ścianek co najmniej 2,5mm. Taka budowa zbiornika sprawia, że jest on bezpieczny w użytkowaniu i nie grozi wybuchem. Dlaczego tak istotna jest grubość ścianek? Z jednej strony chodzi o odporność na wysokie ciśnienie gazu zgromadzonego w zasobniku. Ale to nie wszystko — sprężone powietrze ma zazwyczaj wysoką wilgotność, która pod wpływem ciśnienia skrapla się w zbiorniku i może powodować jego korozję. Im cieńsza ścianka, tym większe ryzyko rozszczelnienia butli i tym samym wybuchu.

Sprawdzone marki kompresorów gwarantują także to, że wszystkie elementy urządzenia są dopuszczone do użytku na terenie Europy. Elementy te przed dopuszczeniem do obrotu muszą spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Spełnianie tych norm potwierdza znak CE. W tanich kompresorach zdarza się, że nie wszystkie elementy posiadają takie oznakowanie. Dotyczy to m.in. zaworu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest ochrona maszyny przed wybuchem.

Jeśli szukasz kompresora 50l zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb spośród sprężarek sprawdzonych na rynku producentów.

Ostatnio na blogu

×