Jaki kompresor do klucza pneumatycznego

jaki kompresor do klucza pneumatycznego
Udostępnij:

Klucz pneumatyczny jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem w warsztatach, zakładach produkcyjnych, a nawet w prywatnych garażach. Jeśli stosujesz lub chciałabyś korzystać z możliwości, jakie daje to urządzenie, musisz posiadać odpowiednią sprężarkę, która będzie w stanie zapewnić gaz pod ciśnieniem o odpowiednich parametrach do zasilania urządzenia. Jaki kompresor do klucza pneumatycznego będzie najbardziej odpowiedni?

Co to jest klucz pneumatyczny i w jakich celach się go stosuje

Klucz pneumatyczny to narzędzie, które jest stosowane do odkręcania i wkręcania wszelkiego rodzaju śrub, nakrętek oraz innych elementów obrotowych typu tarcze czy koła. Jest szczególnie przydatny w przypadku pracy z zapieczonymi elementami wykorzystującymi gwint. Klucz pneumatyczny do kół powszechnie stosowany jest w warsztatach samochodowych, serwisowych czy wulkanizacyjnych. Jest także narzędziem, które stanowi podstawowe wyposażenie na liniach produkcyjnych w przemyśle związanym z produkcją opon lub w przemyśle lekkim.

Kompresor do klucza pneumatycznego — poznaj zasadę działania

Dlaczego zastosowanie sprężarki do kluczy pneumatycznych jest tak istotne? Sprężarka wytwarza powietrze pod ciśnieniem, które jest medium zasilającym narzędzie. Dzięki uzyskanemu skompresowanemu gazowi można wygenerować energię mechaniczną, jaka pozwoli na wytworzenie siły uderzeniowej, za pomocą której krótkimi i mocnymi szarpnięciami dobry klucz pneumatyczny będzie mógł odkręcić lub dokręcić śrubę.

Do kluczy pneumatycznych stosuje się zazwyczaj sprężarki tłokowe, choć w większych zakładach samochodowych czy na liniach produkcyjnych wykorzystywane są także kompresory śrubowe. Pierwsze sprężają powietrze za pomocą tłoka osadzonego w cylindrze, drugie do tego celu wykorzystują dwie obracające się śruby tworzące element sprężający. W obu przypadkach w systemie powinien się również znaleźć zbiornik ciśnieniowy, w którym magazynowane jest sprężone powietrze oraz wąż jako element łączący sprężarkę z kluczem udarowym. Jaki wąż do klucza pneumatycznego będzie najbardziej odpowiedni? Zdecydowanie powinien mieć on małą średnicę, która pozwoli utrzymać odpowiednie ciśnienie sprężonego gazu.

Jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie optymalna?

Do obsługi klucza pneumatycznego niezbędny jest odpowiednio dobrany kompresor, który zapewni skuteczne zasilanie narzędzia. Jaki kompresor do klucza udarowego będzie najbardziej odpowiedni? To zależy od przewidzianego zastosowania i częstotliwości pracy maszyny. W zakładach przemysłowych i dużych firmach serwisowych czy wulkanizacyjnych (szczególnie tam, gdzie obsługiwane są pojazdy ciężarowe) zaleca się zastosowanie sprężarki śrubowej. Jaką sprężarkę kupić do garażu? W pracach półprofesjonalnych najlepiej sprawdzi się kompresor tłokowy. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj sprężarki nie może pracować w trybie ciągłym i wymaga regularnego wyłączania.

Jednocześnie sprężone powietrze musi spełniać 3 podstawowe parametry, które zapewnia sprawne działanie klucza udarowego, tj.: ciśnienie robocze, wydajność oraz objętości zbiornika ciśnieniowego.

Ciśnienie robocze kompresora powinno być dostosowane do wymagań klucza pneumatycznego i jednocześnie co najmniej 20% wyższe, niż ciśnienie minimalne klucza. W przypadku urządzeń przeznaczonych do garażu ciśnienie robocze kompresora powinno wynosić od 6 do 8 bar. W przypadku zastosowań przemysłowych wartość ciśnienia będzie wyższa.

Wydajność sprężarki to inaczej ilość gazu wytwarzana przez kompresor w jednostce czasu — np. litrów na minutę. Klucz pneumatyczny ma określone zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Jeśli otrzymuje go zbyt mało, to wydajność jego działania spada. Klucz udarowy nie pracuje jednak ciągle, dlatego jeśli twój kompresor ma wydajność do 50% niższą niż zapotrzebowanie narzędzia, wszystko powinno działać, jak należy. Nie zmienia to faktu, że im większa wydajność kompresora, tym praca będzie mogła przebiegać w trybie o krótszych przerwach. W tym miejscu należy nadmienić, że jeśli ze sprężonego powietrza będzie korzystać więcej niż jedno narzędzie, to dobór kompresora powinien być dostosowany do sumy zapotrzebowania wszystkich narzędzi.

Ostatnim elementem, na który musisz zwrócić uwagę, jest wielkość zbiornika ciśnieniowego, który będzie stanowił nieodłączny element systemu zasilającego klucz pneumatyczny. Zbyt mała butla nie pozwoli osiągnąć maksymalnego momentu obrotowego oferowanego przez pistolet pneumatyczny do kół i tym samym będzie mniej skuteczna w odkręcaniu zapieczonych śrub. W przydomowym garażu powinien wystarczyć kompresor z 24l butlą. Jeśli jednak częściej korzystasz z kompresora lub wykorzystujesz go zasilania  2 i więcej narzędzi jednocześnie kup sprężarkę z butlą 50l albo kompresor 100l. Jaki kompresor 100l kupić?  Najlepiej znanej i sprawdzonej firmy — np. ALUP. W ten sposób będziesz miał dostęp nie tylko do sprawdzonej i bezawaryjnej sprężarki, ale także do dedykowanego serwisu, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Ostatnio na blogu

×