Kompresor do tynkowania — podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

bezolejowe kompresory tlokowe
Udostępnij:

Nakładanie tynków natryskowych to nowoczesna i coraz bardziej popularna metoda wykańczania ścian i elewacji, która wymaga zastosowania sprężarki wytwarzającej sprężone powietrze. Podpowiemy jak wybrać kompresor do tynku natryskowego.

Dlaczego warto wykorzystać sprężarkę do tynkowania?

Tynkowanie natryskowe za pomocą sprężarki i pistoletu jest szybsze, dokładniejsze i tańsze. Z powodzeniem może być wykonywane przez 1 osobę, która najpierw szybko nałoży masę tynkarską, a następnie ją rozetrze po ścianie. W przypadku prac realizowanych metodą tradycyjną konieczny jest udział dwóch osób, z których jedna nakłada tynk, a druga rozciera go po ścianie. Co więcej, tynkowanie elewacji z użyciem kompresora pozwala na mniejsze zużycie materiału. W efekcie proces przebiega nie tylko znacznie szybciej, ale jest również tańszy pod względem materiałowym i kosztów pracowniczych. A wszystko jedynie za cenę amortyzacji maszyny i energii elektrycznej niezbędnej do pracy sprężarki.

Kompresor do tynkowania elewacji — jaki wybrać?

Do tynkowania za pomocą pistoletu nie jest potrzebny kompresor o wysokich parametrach. Jeśli planujesz samodzielnie wykończyć dom wystarczy Ci niewielka sprężarka do tynkowania zasilana z gniazdka prądem elektrycznym. Do tynkowania natryskowego elewacji najlepszy będzie pistolet z dyszą 4 mm. W ten sposób ograniczysz wydatki potrzebne do ręcznej realizacji prac. Warto pamiętać, że oprócz kompresora do tynku natryskowego i wspomnianego już pistoletu będziesz potrzebować przewodu do sprężonego powietrza wyposażonego w szybkozłącze i filtrów powietrza.

Jaki kompresor wybrać do tynkowania metodą półprofesjonalną? Jak już pisaliśmy, może to być urządzenie niewielkie, zasilane prądem z gniazdka, które generuje ciśnienie 4 bar. Warto jednak pamiętać, że niewielka sprężarka o małej mocy i wydajności będzie się często załączać mimo wbudowanego zbiornika ciśnieniowego. Co więcej, wydajność pracy, przy zastosowaniu takiego agregatu do tynkowania elewacji i pistoletu o dyszy 4 mm, pozwoli na położenie do 200 litrów masy na minutę.

Do profesjonalnego tynkowania elewacji metodą natryskową będziesz potrzebować mocniejszego i bardziej wydajnego kompresora. W tym wypadku możesz rozważać zakup sprężarki śrubowej lub tłokowej, która będzie przygotowana do długiej, intensywnej pracy. Ważne, aby miała ergonomiczną konstrukcję, która umożliwi łatwe przemieszczanie urządzenia.

Jakie inne akcesoria musisz posiadać, aby korzystać z tynkowania natryskowego

Dobry kompresor do profesjonalnego tynkowania natryskowego elewacji musi być wyposażony w filtroreduktor, który zapewni odpowiednie ciśnienie robocze oraz właściwą filtrację zanieczyszczeń. Dla komfortu i bezpieczeństwa pracy, w ramach zestawu do tynkowania warto również zaopatrzyć się w odpowiednie szybkozłącze, które wykorzystasz do połączenia przewodów pomiędzy pistoletem czy kompresorem a wężem do sprężonego powietrza dostarczającymi medium. Należy także zaopatrzyć się w wąż ciśnieniowy. Jeśli będziesz realizował prace o charakterze półprofesjonalnym wystarczy Ci zwykły wąż ciśnieniowy. Jeśli szukasz natomiast wyposażenia profesjonalnego zachęcamy do zakupu produktu bardziej odpornego na uszkodzenia i różnice temperatur.

Ostatnio na blogu

×