Regeneracja sprężarki – czy jest opłacalna?

regeneracja sprezarki czy jest oplacalna
Udostępnij:

Sprężarki powietrza do urządzenia przeznaczone do kompresji gazów, w tym powietrza powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Kompresor, podobnie jak każde urządzenie mechaniczne podlega prawom eksploatacji związanym ze zużywaniem się podzespołów. Sposobem na dłuższe użytkowanie maszyny jest regeneracja sprężarki powietrza. Na czym ona polega i czy warto ją robić?

Sprężarki do urządzeń, które służą do sprężania powietrza lub gazów, a następnie jego dostarczania do urządzeń, w których jest zawarte. Sprężarki są wspierane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, energetycznym czy motoryzacyjnym. Ze względu na swoje zastosowanie, sprężarki muszą być skuteczne i skuteczne, dlatego ich regularna konserwacja i naprawa jest kluczowa dla utrzymania ich prawidłowej pracy.

Co to jest regeneracja sprężarki

Wraz z użytkowaniem kompresora procesowi zużycia podlegają wszystkie jego elementy i podzespoły. Dla utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym zapewniającym wydajną i bezawaryjną pracę kluczowe jest poddawanie sprężarki systematycznej konserwacji i przeglądom serwisowym. Pozwalają one na wydłużenie żywotności maszyny, jednakże nie zapobiegają w 100% zużywaniu się poszczególnych modułów czy podzespołów. Po pewnym czasie każdy użytkownik staje przed faktem konieczności regeneracji kompresora lub wymiany na nowe urządzenie.

Regeneracja sprężarki to procesu naprawy jej elementów, którego celem jest przywrócenie pełnej sprawności i wydajności urządzenia. Często jest to alternatywa dla zakupu nowej sprężarki. Proces zwykle zaczyna się od wstępnej diagnozy, który pozwala określić, jakie elementy wymagają naprawy lub wymiany. Następnie zużyte lub uszkodzone części sprężarki powietrza są wymieniane na nowe, lub regenerowane. W przypadku, gdy dana część nie jest dostępna na rynku, może być ona specjalnie wykonana na zamówienie. Po dokładnym sprawdzeniu elementów zregenerowana sprężarka podana jest testom i weryfikacji, które dają gwarancję, że urządzenie działa prawidłowo i spełnia wymagane parametry techniczne. Testy sprawdzające obejmują m.in. pomiar ciśnienia i temperatury powietrza. Wszystkie elementy, które nie spełniają wymagań, są wymieniane lub poddawane dodatkowym naprawom.

W przypadku sprężarek powietrza najczęściej regeneracji podlegają elementy takie jak: tłoki, pierścienie tłokowe, śrubowe elementy sprężające, zawory ssące i tłoczyskowe, korpus sprężarki, uszczelki, elementy kontroli, itp.

Warto dodać, że regeneracja kompresora wymaga wyłączenia go z eksploatacji. Zazwyczaj konieczne jest przewiezienie urządzenia do warsztatu, gdzie technicy będą mieli dostęp do specjalistycznych narzędzi umożliwiających skuteczną regenerację maszyny. Warto wiedzieć, że CZEMAR w takim wypadku proponuje swoim klientom sprężarki zastępcze o podobnych parametrach działania, które klient może wykorzystać na czas regeneracji swojego kompresora. 

Po jakim czasie użytkowania trzeba wykonać regenerację kompresora?

Częstotliwość prac serwisowych czy konserwacyjnych kompresora powietrza zależy od wielu czynników, takich jak jego rodzaj, zastosowanie, warunki pracy oraz jakość działania i eksploatacji. Zwykle producenci sprężarek podają w instrukcji obsługi zalecenia dotyczące okresowych przeglądów, naprawy i wymiany zużytych części.

Jeśli sprężarka jest stosunkowo nowa, przechodzi systematyczną konserwację i serwis zgodnie z zaleceniami producenta, regeneracja może być konieczna po kilku latach użytkowania. W przypadku mocno eksploatowanych sprężarek regeneracja urządzenia może być konieczna wcześniej.

Czy opłaca się regenerować kompresor?

Decyzja o zastosowaniu regeneracji kompresora powietrza powinna być podjęta na podstawie oceny stanu technicznego maszyny oraz analizy kosztów i korzyści. Regeneracja sprężarki powietrza może być opłacalną alternatywą dla zakupu nowej sprężarki, szczególnie w przypadku, kiedy kompresor jest stosunkowo nowy, a uszkodzenia lub zniszczenia wynikające z eksploatacji są możliwe do naprawy. Warto jednak zawsze przed podjęciem decyzji dokładnie prześledzić koszty i korzyści, a także stan techniczny sprężarki.

Czy regeneracja sprężarki jest opłacalna? W wielu przypadkach tak. Przede wszystkim koszt naprawy urządzenia jest niższy niż koszt zakupu nowej sprężarki. Ponadto regeneracja pozwala na przywrócenie dawnej pełnej wydajności sprężarki, co pozwala na uniknięcie kosztów związanych z 

  1. zakupem nowej maszyny,
  2. czasem oczekiwania na dostarczenie urządzenia do zakładu,
  3. instalacją nowego urządzenia.

Ponadto regeneracja często jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ pozwala na odzyskanie i wykorzystanie zużytych części sprężarki.

Oczywiście nie zawsze regeneracja sprężarki jest opłacalna. W przypadku bardzo starego lub mocno uszkodzonego kompresora koszt naprawy może być porównywalny z kosztem zakupu nowego urządzenia. 

Ostatnio na blogu

×