Zastosowanie chłodnic sprężonego powietrza

zastosowanie chlodnic sprezonego powietrza
Udostępnij:

Oczyszczanie i osuszanie sprężonego powietrza jest kluczowym elementem podnoszenia jego jakości. Dużą rolę pełnią w tym procesie chłodnice sprężonego powietrza. Odpowiadają one za zmniejszenie temperatury powietrza i obniżenie zawartości wilgoci. Poniżej wyjaśniamy, kiedy przyda się w zakładzie chłodnica sprężonego powietrza, jaka jest zasada jej działania i możliwe zastosowanie.

Czy potrzebuję chłodnicy sprężonego powietrza?

Wysoka jakość sprężonego powietrza wytwarzanego przez kompresor zakładowy w wielu firmach ma duże lub nawet kluczowe znaczenie. Sprężone powietrze charakteryzujące się wysokim poziomem wilgoci i wysoką temperaturą nie spełnia warunku wysokiej jakości. Dlatego też niezbędne jest skuteczne chłodzenie powietrza i usuwanie z niego wilgoci. Do tego celu doskonale nadaje się chłodnica sprężonego powietrza. Chłodnica powietrza, poprzez zainstalowanie jej za sprężarką lub zbiornikiem buforowym, gwarantuje najwyższą wydajność i ochronę wszystkich urządzeń uzdatniających sprężone powietrze. Budowa chłodnicy tego typu zapewnia skuteczną ochronę zarówno osuszaczy ziębniczych czy adsorpcyjnych, jak i filtrów sprężonego powietrza. Tym samym, niezależnie od tego jak wygląda schemat instalacji sprężonego powietrza w danym zakładzie, zakup chłodnicy powietrza do kompresora będzie dobrym rozwiązaniem.

Zasada działania chłodnic sprężonego powietrza

Budowa chłodnicy nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Podstawowymi elementami chłodnicy do kompresora są wymiennik ciepła i wentylator osiowy. Wymiennik ciepła wykonany jest z rur miedzianych wzmocnionych przez aluminiowe żeberka chłodzące. Z kolei wentylator osiowy o wysokiej sprawności wymusza przepływ powietrze z otoczenia i kieruje je bezpośrednio przez wymiennik ciepła, dzięki czemu uzyskuje się pożądany efekt chłodzenia. Chłodnica powietrza do sprężarki obniża temperaturę sprężonego powietrza do około 10°C powyżej temperatury otoczenia. Dlatego też równocześnie chłodnica powietrza spełnia rolę wentylatora końcowego do gorącego powietrza.

Zastosowanie chłodnic sprężonego powietrza

Potencjalne zastosowanie chłodnicy kompresora uzależnione jest od wybranego rodzaju chłodnic. Jednym z nich jest chłodnica międzystopniowa, która pełni rolę chłodnicy powietrza doładowującego. Jest ona najczęściej stosowana w silnikach spalinowych. Jej rola polega na obniżeniu temperatury sprężonego powietrza przed dostarczeniem go do silnika. Dzięki temu uzyskuje się wyższą sprawność i moc silnika.

Określenie chłodnica intercooler używa się w stosunku do chłodnicy powietrza stosowanej w silnikach przepływowych. Najlepszymi przykładami są silniki lotnicze lub sprężarki turbin gazowych. Chłodnica intercooler to urządzenie umieszczone między stopniami sprężarki i od tego właśnie pochodzi jej nazwa. Natomiast chłodnica powietrza zlokalizowana za sprężarką określana jest jako chłodnica aftercooler.

Chłodnica intercooler występuje w dwóch wariantach. Intercooler standardowy posiada zarówno wlot, jak i wylot chłodzonego powietrza z tej samej strony. Natomiast odmiana intercooler cross-flow wyposażona została we wlot i wylot umiejscowiony po przeciwnych stronach. Dlatego też chłodnica intercooler cross-flow zapewnia nieco lepszy efekt chłodzenia. Chłodnice powietrza tego typu stosuje się również w instalacjach turbin gazowych. Działanie to ma na celu obniżenie temperatury częściowo sprężonego powietrza.

Ponadto sprężarka chłodnicza może być z powodzeniem stosowana również w trudnych warunkach, nie tylko w halach i zakładach, gdzie panują dobre okoliczności do pracy dla urządzeń. Chłodnica powietrza do kompresora znajdzie zastosowanie również w silnikach, które pracują i są uruchamiane przy pomocy sprężonego powietrza. Natomiast współpraca z profesjonalną firmą przy montażu i wdrożeniu chłodnicy powietrza do sprężarki zapewnia najlepszą efektywność i dokładne dostosowanie do wymagań klienta i specyfiki branży, w której pracuje.

Ostatnio na blogu

×