Złączki pneumatyczne są nieodzownym elementem tworzenia instalacji sprężonego powietrza. Pozwalają połączyć źródło medium roboczego-kompresor z przewodami doprowadzającymi sprężone powietrze do punktów odbioru. Wraz z rozbudową instalacji, liczbą sprężarek oraz liczbą punktów odbioru stopień wykorzystania złączek pneumatycznych się zwiększa i wymaga zastosowania elementów o różnych funkcjach i budowie. Jakie złącza pneumatyczne dostępne są na rynku i jakie jest ich przeznaczenie?
Złączki pneumatyczne — rodzaje
Budowa instalacji sprężonego powietrza wymaga zastosowania szerokiego zakresu elementów złącznych, które pozwolą na skuteczną i szczelną dystrybucję medium roboczego. W procesie wykorzystuje się duży asortyment złączek do przewodów pneumatycznych i innych elementów systemów sprężonego powietrza, które wpływają na możliwość tworzenia instalacji elastycznie dostosowanych do wymagań procesów produkcyjnych i warunków technicznych obiektów. Do powszechnie wykorzystywanych elementów złącznych należą złączki typu AUTO inaczej zwane także złączkami do powietrza QUICK, szybkozłączki, złączki pneumatyczne skręcane i kołowe oraz szereg elementów powszechnie wykorzystywanych przy budowie instalacji. Zachęcamy do pobieżnego zapoznania się z każdym z rodzajów.
Warto podkreślić, że każda złączka pneumatyczna wykonana powinna być z materiałów odpornych na działanie wilgoci, wysokie ciśnienie i temperaturę. Stąd, zamiast stali, w złączkach do pneumatyki materiałem dominującym jest mosiądz czysty i obrobiony galwanicznie. W przypadku zastosowań w miejscach o podwyższonych wymaganiach sanitarnych lub trudnych (warunki agresywne) stosuje się stal nierdzewną.
Złączki wtykowe pneumatyczne typu QUICK
Popularnym rodzajem złączek są złączki wtykowe typu „quick”. Pozwalają one na szybki, prosty i szczelny montaż, zapewniając jednocześnie wymaganą szczelność, którą uzyskuje się automatycznie po włożeniu/wkręceniu przewodu. Złączki do przewodów pneumatycznych typu quick mogą pracować w szerokim zakresie temperatur i ciśnieniu roboczym nawet do 12 bar. Warto stosować takie rozwiązania, które wyposażono w specjalną powłokę uszczelniającą.
Złącza wtykowe pneumatyczne typu „quick” dostępne są w szerokiej gamie modeli, dzięki czemu z łatwością można wybrać elementy dostosowane do potrzeb konkretnej instalacji pneumatycznej. W asortymencie znajdują się złączki proste, proste z zaworem odcinającym, kolanka, złączki kątowe, przelotki także z zaworem zwrotnym lub odcinającym oraz różnorodne trójniki, czwórniki, rozgałęźniki czy zaślepki. Tego typu złącza pneumatyczne dostępne są zarówno z gwintem zewnętrznym, jak i zewnętrznym, który pozwala na wielokrotne łączenie rozłączanie bez ryzyka utraty właściwości i szczelności.
Szybkozłączki
Szybkozłącze jest najpopularniejszym złączem pneumatycznym wykorzystywanym do łączenia elementów w ramach systemów sprężonego powietrza. Umożliwiają błyskawiczne połączenie narzędzi i urządzeń z przewodami zasilającymi oraz zapewniają wysoką szczelność przy jednoczesnej błyskawicznej instalacji. Ten rodzaj złączek do pneumatyki stosowany jest zarówno w przemyśle, jak i w usługach (np. unity stomatologiczne) i pracach profesjonalnych. Szybkozłączki sprawdzają się w sieciach o ciśnieniu roboczym od 0 do 35 bar i temperaturze pracy od-20 do +100 st. C.
Złączki pneumatyczne skręcane
Innym typem złączek do przewodów pneumatycznych są złączki skręcane. Ten rodzaj złączek charakteryzuje się tym, że nie wykorzystuje on żadnego uszczelniania. Funkcję tę przechwytuje nakrętka, która uszczelnia połączenie przez docisk. Złączki pneumatyczne skręcane wykorzystywane są w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wyższej temperatury niż +70 stC, naprężeń lub skręcenia przewodów. Złączki skręcane stosuje się w instalacjach, gdzie ciśnienie pracy wynosi od -0,95 do 15 bar.
Złącza pneumatyczne kulowe
Złącza kulowe są stabilnym, odpornym na uszkodzenia i niezawodnym połączeniem stosowanym w instalacjach, w których stosuje się różne media: sprężone powietrze, wodę, oleje i inne. Zaleca się stosowanie tego typu złączeń wszędzie tam, gdzie oczekiwany jest wysoki przepływ.
Inne elementy systemów pneumatycznych
W instalacjach do dystrybucji mediów pod ciśnieniem stosowane są również inne elementy wpływające na płynność przesyłu. Należą do nich m.in. zawory kulowe, kolektory, rozgałęźniki czy rozdzielacze oraz elementy uszczelniania gwintów, opaski ślimakowe, a także tłumiki hałasu i końcówki do węży pneumatycznych.
Skorzystaj z naszego doświadczenia w budowie instalacji sprężonego powietrza
Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji pneumatycznej wymaga wiedzy i doświadczenia, które posiada nasz zespół inżynierów i techników. Zaprojektowanie instalacji dystrybucji sprężonego powietrza musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań planowanych procesów produkcyjnych. Jednocześnie zbudowanie szczelnego i funkcjonalnego systemu dystrybucji zapewni odpowiednie zasilanie urządzeń pneumatycznych. Zastosowanie odpowiednich złączy pneumatycznych, profesjonalizacji realizowanych zadań i poczucie odpowiedzialności gwarantuje uzyskanie systemu odpowiadającego potrzebom Twojego zakładu. Skontaktuj się z naszą firmą — w CZEMAR jesteśmy otwarci na potrzeby naszych klientów także w zakresie konsultacji i profesjonalnego doradztwa.