Jaki kompresor do piaskowania?

jaki kompresor do piaskowania
Udostępnij:

Piaskowanie jest nowoczesnym procesem, które pozwala skutecznie i delikatnie pozbyć się zabrudzeń i korozji z  materiałów i różnego typu powierzchni.  Współczesne piaskowanie opiera się już nie na wykorzystaniu piasku, ale innego ścierniwa oraz sprężonego powietrza jako czynnika roboczego. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie kompresora do piaskowania, aby proces był efektywny i skuteczny. Podpowiadamy, jaki kompresor do piaskowania wybrać i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu.

Czy kompresor jest niezbędny w procesie piaskowania?

Piaskowanie polega na czyszczeniu strumieniowym z wykorzystaniem piasku. To właśnie od tego podstawowego czynnika roboczego wzięła się jego nazwa. Nowoczesne piaskowanie odbywa się przy użyciu innych materiałów i innych metod, choć nazwa pozostała niezmienna. Z procesu piaskowania korzysta wiele gałęzi przemysłu ze względu na jego szerokie zastosowanie i liczne korzyści. Czyszczeniu strumieniowemu z zastosowaniem piaskarki do piaskowania poddawane są elementy stalowe, gdzie najlepiej sprawdza się specjalistyczna piaskarka do metalu. Za jej pomocą wykonuje się również grawerowanie w szkle czy sodowanie maszyn oraz wiele innych czynności.

Nowoczesne piaskowanie, nazywane również sodowaniem lub śrutowaniem, odbywa się poprzez wykorzystanie ścierniwa napędzanego sprężonym powietrzem. Zastosowanie takiego połączenia w kontakcie z zabrudzonym elementem skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia, resztki farby jak również korozję. Piaskowanie powierzchni stosuje się wszędzie tam, gdzie inne metody czyszczenia, przede wszystkim chemiczne, nie przyniosły efektów. Jako że nowoczesne metody piaskowania opierają się przede wszystkim na zastosowaniu sprężonego powietrza jako czynnika roboczego to niezbędne jest wyposażenie zakładu w piaskarkę do kompresora. Pozwoli to wykonywać pracę lepiej i efektywniej.

Jakie kompresory do piaskowania oferują producenci?

Podstawy sprzęt do piaskowania musi być wydajny i efektywny. Najważniejszym elementem takiego zestawu do piaskowania jest kompresor. Niezależnie od tego, czy jest to mała piaskarka, czy też większa maszyna. Warto stawiać na urządzenia wysokowydajne, nawet o większych gabarytach, gdyż zagwarantują odpowiedni komfort pracy. Ich mniejsze i również mniej wydajne odpowiedniki, takie jak mini piaskarka, nie spełniają oczekiwań użytkowników w zakresie zapotrzebowania na sprężone powietrze niezbędne do piaskowania. Warto zwrócić również uwagę na pojemność zbiornika do sprężarki do piaskowania, którego będziemy używać do pracy. Za absolutne minimum uznaje się zbiornik mieszczący 200 litrów sprężonego powietrza oraz kompresor do piaskarki charakteryzujący się wydajnością na poziomie 4000- 5000 l/min, a ponadto osiągający ciśnienie robocze w zakresie 6-8 barów.

Nie ma wprawdzie żadnych technologicznych przeciwwskazań, które mówiłyby o tym, że kompresory o mniejszej wydajności czy pojemności zbiornika nie mogą być stosowane do piaskowania. I choć piaskowanie kompresorem 50l jest możliwe, to jednak praca z takim urządzeniem będzie mniej efektywna, mniej wydajna a jej rezultaty mogą odbiegać od oczekiwań. Specjaliści zauważają również, że kompresor do piaskowania o wydajności poniżej 2000 l/min może nie sprostać wyzwaniu, jakim jest piaskowanie powierzchni malowanych proszkowo. Farba naniesiona tą metodą jest wyjątkowo trudna do usunięcia, przez co stanowi swego rodzaju wyzwanie dla agregatu do piaskowania.

Piaskarki do piaskowania to przede wszystkim kompresory śrubowe, choć nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Do zastosowań domowych poleca się piaskarki syfonowe, ze względu na łatwą obsługę i niskie koszty eksploatacyjne. Producenci oferują kompresor do piaskarki zarówno w wersji spalinowej, jak i zasilanej energią elektryczną. Wiele zależy tutaj od miejsca i warunków, w których będzie użytkowana piaskarka do piaskowania oraz od ewentualnego dostępu do prądu. W przypadku braku dostępu do energii elektrycznej idealnie sprawdzi się kompresor spalinowy do piaskowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor do piaskowania?

Dokonując zakupu stajemy przed pytaniem, jaki kompresor do piaskowania sprawdzi się najlepiej? Sprężarka do piaskowania przede wszystkim powinna być dobrana do naszych potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. Zupełnie inna piaskarka do kompresora będzie polecana do domowego użytku czy do sporadycznych zastosowań niż kompresor do piaskowania do przemysłu i do użytku ciągłego. Warto także wziąć pod uwagę urządzenia, które będą współpracowały z kompresorem do piaskowania. Najlepiej, aby parametry poszczególnych maszyn pozwalały na ich efektywne współdziałanie. Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiednich dysz, które umożliwiają pełne wykorzystanie potencjału piaskarki do piaskowania.

Sprężone powietrze to medium powszechnie stosowane w przemyśle. Znajduje zastosowanie również w procesach oczyszczania, gdzie niezastąpione jest w usuwaniu najtrudniejszych do eliminacji substancji — np. powłok lakierniczych czy korozji. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, jaka sprężarka do piaskowania będzie najlepsza do twojego zakładu i czy warto kupować kompresor do piaskowania do zastosowań półprofesjonalnych.

Co to jest piaskowanie

Piaskowanie to popularna metoda oczyszczania powierzchni. Polega ona na czyszczeniu strumieniowym z wykorzystaniem piasku lub innych sypkich materiałów. Czym piaskować?  Oprócz tradycyjnego piasku w procesie czyszczenia strumieniowego wykorzystuje się także rozdrobnione szkło, śrut czy sodą. Wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu zazwyczaj do oczyszczania elementów wykonanych ze stali, sodowania maszyn, grawerowania na szkle, a także w budownictwie np. do czyszczenia  ścian budynków. Czyszczenie strumieniowe jest niezastąpione w przypadku usuwania elementów korozji, starych powłok lakierniczych czy trudnego do usunięcia brudu i sprawdza się wszędzie tam, gdzie zwykłe środki  czystości nie radzą sobie chemiczne.

Czyszczenie strumieniowe pod ciśnieniem

Niezbędnym elementem w procesie piaskowania jest zastosowanie powietrza pod ciśnieniem. Stąd nieodzownym elementem jest wykorzystanie źródła energii w postaci kompresora powietrza. Podstawowym  pytaniem osób, które decydują się na zastosowanie piaskowania w zakładzie, jest jaki kompresor do piaskowania wybrać. Nie każda sprężarka sprawdzi się w takiej roli.

Proces piaskowania wymaga wykorzystania sprężarki o wysokiej wydajności. W zastosowaniach przemysłowych polecane są kompresory powietrza o wydajności 4000 do 5000 l/min. Takie urządzenia zapewniają odpowiednią skuteczność oraz właściwe tempo pracy. Co więcej, sprężarka do piaskowania powinna być wyposażona w zbiornik ciśnieniowy o pojemności co najmniej 200 litrów, który zapewni odpowiednią ciągłość prac. Jakie ciśnienie do piaskowania będzie odpowiednie? Istotne w procesie jest także ciśnienie wytwarzane przez urządzenie — do przemysłowych zastosowań zaleca się wykorzystanie sprężarek powietrza o ciśnieniu od 6 do 8 bar.

Jeśli zamierzasz przeprowadzać piaskowanie w domu, z pewnością nie będziesz szukał tak wydajnego sprzętu. Jednakże wtedy  musisz się liczyć z tym, że proces ten będzie trwał znacznie dłużej i jednocześnie nie będzie tak skuteczny.

Jak wybrać odpowiednią sprężarkę do piaskowania?

W przypadku piaskowania najlepszym rozwiązaniem są sprężarki śrubowe. Szeroki wybór urządzeń na rynku nie ułatwia jednak wyboru. Co zatem wziąć pod uwagę wybierając sprężarkę do piaskowania? W naszym artykule skupimy się na urządzeniach przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań i wskażemy jaki kompresor  wybrać do piaskowania. Przy wyborze kompresora do czyszczenia strumieniowego kluczową rolę powinny spełniać jego parametry techniczne — wydajność, ciśnienie robocze oraz moc silnika.

Jaka wydajność kompresora do piaskowania będzie najlepsza? Do zastosowań przemysłowych najlepsze będą sprężarki śrubowe elektryczne o mocy ok. 22kW. Tylko takie urządzenia zapewnią odpowiednią wydajność urządzenia wynoszącą 4000-5000l/min. Przy czyszczeniu strumieniowym znaczenie ma również wytwarzane przez sprężarkę ciśnienie — powinno ono oscylować pomiędzy 6 a 8 barów. Należy pamiętać, że jeśli wydajność kompresora jest mniejsza niż 2000 l/min, wtedy usunięcie najtrudniejszych zanieczyszczeń — np. powłoki naniesionej proszkowo na felgach nie uda się skutecznie usunąć. Jednocześnie do zastosowań półprofesjonalnych  sprawdzą się także kompresory o niższej wydajności np. 500l/min. Jednakże należy pamiętać, że nie proces czyszczenia będzie dłuższy i mniej skuteczny.

Wydajność kompresora do piaskowania należy również dostosować do odbiorów. Zbyt duża liczba podłączonych do urządzenia punktów odbioru może rzutować na wydajność systemu. Warto także pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej filtracji. Jednocześnie, jeśli zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zróżnicowane w czasie, należy rozważyć zakup urządzenia z przemiennikiem częstotliwości np. ALUP ALLEGRO o szerokim spektrum wydajności i mocy.

Ostatnio na blogu

×