Zawór zwrotny sprężarki — czym jest i jak działa?

zawor zwrotny sprezarki czym jest i jak dziala
Udostępnij:

Zawór zwrotny, zawór jednokierunkowy, zawór zabezpieczający — jeśli w firmie korzystasz ze sprężarek powietrza to z pewnością słyszałeś o tym elemencie. Czy wiesz jednak, jak działa zawór zwrotny do kompresora? Oto kilka ważnych informacji, które tłumaczą, dlaczego ten element konstrukcyjny sprężarki jest istotny dla jej prawidłowego działania.

Co to jest zawór zwrotny i jakie są jego funkcje

Zawór zwrotny jest jednym z podstawowych elementów kompresora. Często nazywany jest zaworem bezpieczeństwa do kompresora. Jego zadaniem jest regulowanie przepływu sprężonego powietrza, co wpływa na bezpieczeństwo urządzeń. Jak działa zawór zwrotny? W kompresorze zapobiega on cofaniu się sprężonego gazu z butli. Najważniejszą częścią zaworu zwrotnego powietrza jest element dławiący, który dzięki różnicy ciśnień uruchamia mechanizm zamykania lub otwierania zaworu. W efekcie jeśli na elemencie dławiącym nie występuje obciążenie, zawór pozostaje otwarty w momencie powstania ciśnienia otwarcia, jeśli natomiast przepływ gazu pomiędzy kompresorem a zbiornikiem lub instalacją ustanie zawór zamyka się.

Warto dodać, że zawór bezpieczeństwa do sprężarki jest elementem, który znajduje zastosowanie nie tylko w kompresorach, ale jest także montowany na rurociągach i pompach. Co więcej, jest wykorzystywany również w innych sieciach przesyłowych — np. w systemach grzewczych czy hydraulicznych. W obu ostatnich wykorzystuje się zawór zwrotny — zasada działania tego elementu jest dokładnie taka sama, jak w instalacjach pneumatycznych.

Dlaczego zawór bezpieczeństwa do sprężarek jest tak istotny? Zastosowanie tego elementu powoduje, że na poszczególne elementy i podzespoły kompresora nie będą działać siły ciśnienia, które mogłyby  negatywnie wpłynąć na żywotność i prawidłową pracę urządzenia.

Jakie funkcje spełnia zawór zwrotny powietrza do kompresora

Likwidacja niebezpieczeństwa cofania się sprężonego gazu do sprężarki to tylko jedno z zadań stawianych przed zaworem zwrotnym. Element ten odpowiedzialny jest za sterowaniem kierunkiem przepływu skompresowanego medium — stąd często nazywany jest zaworem jednokierunkowym. Jest jednocześnie odpowiedzialny za obniżenie awaryjności kompresora oraz zapobiega uszkodzeniom mechanicznym urządzenia. W efekcie zawór do kompresora wydłuża okres bezawaryjnej pracy sprężarki i podpiętej do niej całej instalacji.

Niewątpliwą zaletą zaworu zwrotnego kompresora jest jego bezobsługowość i brak konieczności podłączania do systemu sterującego. Działa on samoczynnie i napędzany jest jedynie różnicą ciśnień w systemie.

Zawory zwrotne — poznaj rodzaje

W ofercie rynkowej znaleźć można zawory zwrotne z obciążeniem i zawory zwrotne bez obciążenia. Pierwsze działają szybciej i są bardziej precyzyjne. Otwierają się dopiero w momencie, kiedy wzrost ciśnienia jest w stanie pokonać siłę ciążenia lub oporu (np. sprężyny). Zawory zwrotne bez obciążenia działają wolniej i zamykają się wyłącznie pod wpływem różnicy ciśnień i siły przepływu.

Zawory zwrotne jako element zamykający wykorzystują różne elementy zamykające. Jednym z najbardziej popularnych są zawór zwrotny sprężynowy.. Zawór zwrotny sprężynowy jako element zamykający wykorzystuje sprężynę, którą otworzyć może odpowiednio wysoka różnica ciśnień. Ten rodzaj zaworu zwrotnego powietrza może pracować zarówno w pionie, jak i poziomie.

W kompresorach sprawdzonych marek, które znajdziesz w naszej firmie, zawory kierunkowe zamontowane są fabrycznie. Ich konstrukcja jest w pełni dostosowana do pracy poszczególnych modeli sprężarek, co sprzyja wydłużeniu żywotności urządzeń.

Ostatnio na blogu

×