Jaki kompresor do lakierni wybrać?

jaki kompresor do lakierni wybrac
Udostępnij:

Malowanie natryskowe wykorzystywane zarówno w budownictwie, np. do malowania ścian, jak i lakiernictwie, w tym w warsztatach lakierniczych, wymaga zastosowania pistoletu lakierniczego podłączonego do kompresora. Wybór sprężarki jest uzależniony od kilku parametrów technicznych i stopnia wykorzystania sprzętu. Jaki kompresor do malowania wybrać do zastosowań garażowych, a jaki w zakładach lakierniczych czy na budowach?

Dlaczego warto stosować malowanie sprężarką?

Malowanie kompresorem ma wiele zalet. Jest niewątpliwie tańsze niż malowanie za pomocą pędzla i jednocześnie zapewnia znacznie lepsze efekty, dzięki równomiernej powłoce nakładanej wielowarstwowo. Lakierowanie pistoletem jest także znacznie szybsze, co pomaga podnieść wydajność pracy.

Kompresor lakierniczy przeznaczony jest do zasilania pistoletu, który stosowany jest do malowania natryskowego powierzchni. Można go wykorzystywać zarówno do lakierowania karoserii samochodowych, jak i malowania ścian, elementów ogrodzenia i innych. Dzięki zastosowaniu kompresora do malowania lakier rozpylany jest zarówno precyzyjnie, jak i równomiernie zapewniając gładką wielowarstwową powierzchnię.

Jaki kompresor do lakierowania wybrać?

Wybór sprężarki do malowania powinien być uzależniony zarówno od parametrów technicznych pistoletu lakierniczego, jakim dysponujemy, jak i zakresu prac, które zakładamy wykonywać.

Kompresor do malowania półprofesjonalnego, w zakładzie lakierniczym i przemysłowym

Wybór kompresora lakierniczego powinien być uzależniony od zakresu prac, jaki będzie wykonywany przy pomocy sprężarki do malowania. Inny kompresor będzie potrzebny do prac hobbystycznych, inny w warsztacie lakierniczym, jeszcze inny w zakładzie przemysłowym. Tu kluczową rolę pełnić będzie wydajność sprężarki. Jaka wydajność kompresora do malowania będzie najlepsza w każdej z powyższych zastosowań?

Wybór kompresora do malowania natryskowego powinien być uzależniony od wymogów technicznych pistoletu lakierniczego, a dokładnie od średnicy dyszy. Jeśli planujesz malowanie jedynie niewielkich elementów w ramach np. prac hobbystycznych czy garażowych malowanie kompresorem 50l powinno okazać się wystarczające. Właściciele  warsztatów lakierniczych powinni rozważać zakup kompresora do malowania o wydajności co najmniej 200l/min. Warto jednak pamiętać, że wydajność kompresora lakierniczego nie może być mniejsza od wydajności pistoletu. W przypadku pistoletów zapewniających większą powierzchnię malowania może pojawić się konieczność zastosowania kompresora o większej wydajności — nawet do 500l/min. Dotyczy to szczególnie zakładów przemysłowych, gdzie lakierowanie wdrożone jest w ciąg produkcyjny.

Przy wyborze kompresora do malowania natryskowego kluczowe będą także parametry techniczne urządzenia. Wśród nich ważna będzie pojemność kompresora do lakierowania. Istotna będzie również metoda wytwarzania sprężonego powietrza, co sprowadza się do pytania, czy wybrać kompresor olejowy, czy bezolejowy oraz kompresor tłokowy, czy sprężarkę śrubową.

Kompresor tłokowy czy sprężarka śrubowa — wybierz najlepszy kompresor

Oba rodzaje kompresorów mogą być wykorzystane w procesie malowania natryskowego. Jako kompresor lakierniczy wykorzystany jako sprężarka do malowania samochodów można zastosować zarówno kompresor tłokowy, jak i sprężarkę śrubową. Sprężarki tłokowe jednakże nie są przeznaczone do pracy w rybie ciągłym. W efekcie przy realizacji wielu zamówień związanych z malowaniem natryskowym nie zapewni odpowiedniej ilości skompresowanego gazu, co wymuszać będzie przestoje w pracy. Zatem jeśli potrzebujesz maszyny, która będzie gwarantować stałą, wydajną pracę powinieneś rozważyć zakup sprężarki śrubowej.

Kompresory śrubowe doskonale sprawdzają się jako zasilanie pistoletów do malowania samochodów czy ścian o dużej powierzchni. Wysoka moc, niski pobór energii, niewielka emisja hałasu oraz wysoka klasa czystości powietrza, dzięki zastosowanym akcesoriom, gwarantują szybką, skuteczną pracę i wysoką jakość powłoki lakierniczej.

Jaki kompresor do malowania będzie najlepszy — kompresor olejowy czy bezolejowy?

W przypadku usług lakierniczych czy malowania natryskowego istotna jest klasa czystości sprężonego powietrza. To od jakości skompresowanego gazy wytwarzanego przez kompresor do malowania zależy czy powłoka lakiernicza będzie jednorodna i trwała. Jaki kompresor olejowy czy bezolejowy wybrać? W przypadku kompresora bezolejowego od razu redukuje się ryzyko zanieczyszczenia sprężonego gazu cząsteczkami oleju. Bezolejowe sprężarki do malowania, szczególnie te o charakterze profesjonalnym lub przemysłowym, są droższe i mniej wytrzymałe, niż ich kompresory olejowe. Jednakże są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o czystość skompresowanego gazu. W przypadku olejowych kompresorów do malowania kluczowy jest system uzdatniania sprężonego powietrza, który pozbawi gaz cząsteczek oleju, wody i innych zanieczyszczeń. W jego skład muszą wchodzić filtry powietrza i oleju, osuszacze (najlepiej adsorpcyjne lub ziębnicze), separatory cyklonowe. Nieodzownym elementem systemu będą również spusty kondensatu, które pozwolą bezpiecznie usunąć powstały w toku uzdatniania kondensat wodno-olejowy.

×