Odkurzacze pneumatyczne to profesjonalne urządzenia, których próżno szukać w gospodarstwach domowych. Wynika to z jego specyfiki i przeznaczenia, które ukierunkowane jest na zastosowania profesjonalne. Ale czy w twoim zakładzie przyda się odkurzacz pneumatyczny? Żeby to stwierdzić, należy zapoznać się z mechanizmem działania tego urządzenia, jego zaletami i rekomendowanym przeznaczeniem. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat odkurzaczy pneumatycznych.
Czym jest odkurzacz pneumatyczny?
Na wstępie trzeb powiedzieć, że odkurzacz pneumatyczny w bardzo niewielkim stopniu przypomina domowy odkurzacz ręczny. Odkurzacz pneumatyczny jest to w istocie odkurzacz warsztatowy, który wyróżnia zdecydowanie wyższa siła ssania. Z tego też powodu uznaje się, że jest to odkurzacz przemysłowy stosowany w zdecydowanej większości do profesjonalnych zastosowań. Jednak odkurzacze warsztatowe i zwykły domowy odkurzacz elektryczny różni od siebie nie tylko sama nazwa. Podstawową cechą odróżniającą te dwa urządzenia jest źródło zasilania — w przypadku odkurzaczy pneumatycznych nie stosuje się w energii elektrycznej. Zamiast tego wykorzystuje się sprężone powietrze do czyszczenia wszelkich powierzchni. Dlatego też odkurzacz pneumatyczny musi być podłączony do kompresora lub stanowi część instalacji pneumatycznej, która będzie źródłem sprężonego powietrza.
Odkurzacze pneumatyczne stanowią najlepsze rozwiązanie w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej albo tam, gdzie jej wykorzystanie jest zabronione z różnych względów. Tego typu odkurzacze przemysłowe i odkurzacze budowlane doskonale nadają się zarówno do zbierania odpadów stałych i suchych, jak i również płynnych i mokrych, np. trociny, suche lub mokre wióry, tworzywa sztuczne, inne materiały sypkie. Tego typu akcesoria pneumatyczne stosuje się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych oraz halach produkcyjnych. Jest to również bardzo wydajny odkurzacz do zboża.
Jak działa odkurzacz pneumatyczny?
Jak działa odkurzacz na sprężone powietrze? Pneumatyczne odkurzacze ręczne zasilane sprężonym powietrzem są dość proste w działaniu. Mocny odkurzacz przemysłowy wyposażony jest w silnik, który zostaje wprowadzony w ruch obrotowy pod wpływem ciśnienia pochodzącego ze sprężonego powietrza. Prowadzi to do wytworzenia podciśnienia, które z kolei pozwala na odciąganie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Materiał zassany do odkurzacza ręcznego zostaje rozpędzony przez sprężone powietrze i skierowane na dno beczki. Najbardziej praktyczne są tutaj beczki stalowe.
Nowocześniejsze odkurzacze warsztatowe wyposażone są w worek filtracyjny, który eliminuje konieczność posiadania beczki na odpady. Ciśnienie powietrza wymagane przez odkurzacze pneumatyczne oscyluje w granicach 5,5 – 6,9 bar. Coraz częściej można się spotkać także z akcesoriami pneumatycznymi typu wszystko w jednym. Są to odkurzacze pneumatyczne spełniające zarówno funkcję odkurzania, jak i odmuchu i narzędzia transportowego.
Zalety odkurzaczy pneumatycznych
Taki mocny odkurzacz przemysłowy posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest brak silnika, który może zostać narażony na zużycie lub zatarcie. Wykluczono również ruchome części będące najczęstszą przyczyną awarii i usterek odkurzaczach, które są często włączane i wyłączane. Odkurzacz na sprężone powietrze jest wolny od takich ograniczeń. Kolejną istotną cechą odkurzaczy technicznych jest również to, że nie wymagają zasilania elektrycznego. Nabiera to większego znaczenia w środowiskach mokrych i niebezpiecznych.
W pracy z odkurzaczem pneumatycznym nie jest wymagane ciągnięcie metrów przewodów dla zapewnienia zasilania. Sprężone powietrze do czyszczenia zapewnia dużo cichszą pracę niż w przypadku wykorzystania odkurzacza elektrycznego. Ponadto odkurzacz warsztatowy zapewnia bardzo silny i bezpośredni przepływ sprężonego powietrza, czyli dużą siłę ssania odkurzacza co skutkuje wyjątkowo efektywnym czyszczeniem każdej powierzchni. Są to odkurzacze profesjonalne zapewniające pracę na najwyższym poziomie.